Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W dniach 17-18 marca 2010 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych”. W ciągu dwóch dni obrad blisko dwustu gości z kraju i z zagranicy dzieliło się doświadczeniami i wiedzą na temat sposobów pomocy osobom niepełnosprawnym.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych” była zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej oraz przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną TWP w Warszawie w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”.

W konferencji wzięło udział blisko 200 gości, wśród których znaleźli się pracownicy ośrodków pomocy społecznej, uczelni (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego), organizacji pozarządowych, jak również sami niepełnosprawni.

Konferencja była transmitowana na żywo za pośrednictwem internetu.

Najciekawsza część konferencji była związana z wymianą doświadczeń pomiędzy specjalistami z Polski zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi a gośćmi z zagranicy.

- Porównując doświadczenia polskie i zagraniczne, można zauważyć, że w dziedzinie ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym w naszym kraju wciąż pozostaje wiele do zrobienia - mówi dr Joanna Plak z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie. - W krajach zachodnich niepełnosprawni cieszą się większą swobodą działania niż u nas. W Austrii osoba głuchoniema może sama wezwać pomoc drogową, zamówić taksówkę lub jedzenie z dostawą do domu. Podnosi to komfort życia i umożliwia samodzielne funkcjonowanie. Jest to możliwe głównie dzięki odpowiednim rozwiązaniom systemowym na poziomie państwa, których w Polsce brakuje.

O metodach pomocy osobom niepełnosprawnym za granicą mówili m.in. Harry Spitzer, Sofia Martinsson i Maria Fitzka z organizacji WITAF. Podczas konferencji zwracano uwagę na to, że w Polsce ciężar pomocy jest przenoszony głównie na organizacje pozarządowe, natomiast za granicą taką pomocą zajmuje się państwo i samorządy. Organizacje społeczne nie są w stanie wpływać na rozwiązania systemowe w takim stopniu, jak instytucje państwowe, co negatywnie wpływa na skuteczność pomocy udzielanej potrzebującym.

Słuchając opinii uczestników, można było zauważyć, że rozwiązania systemowe i zaangażowanie administracji publicznej mogą być czasami ważniejsze od kwestii finansowych. Pomimo tego, że zarówno w Austrii, jak i w Polsce, ilość środków przeznaczanych na pomoc niepełnosprawnym jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, to niepełnosprawnym w Austrii żyje się łatwiej, głównie dzięki rozwiązaniom legislacyjnym.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych” była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR