Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powodem takiej decyzji UOKiK była niedozwolona klauzula znajdująca się w regulaminie świadczenia usług przez Cyfrowy Polsat. Firma już ją wycofała.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Cyfrowy Polsat naruszył zbiorowe interesy konsumentów w zakresie świadczenia usług i nałożył na firmę karę finansową w wysokości 993.597 złotych. Cyfrowy Polsat musi także opublikować na swojej stronie internetowej treść decyzji. Ma ona na niej pozostawać przez okres sześciu miesięcy.

Decyzja ta zapadła w wyniku kontroli wszczętej przez Urząd w sierpniu ubiegłego roku. Dotyczyła ona jednego z zapisów regulaminu - w przypadku zaistnienia zdarzeń niezależnych od Cyfrowego Polsatu, uznawanych za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym, Cyfrowy Polsat zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych. Operator utrzymuje, że powyższy punkt nie jest ani zmianą umowy, ani regulaminu.

W opinii UOKiK Cyfrowy Polsat przyznał sobie prawo do zmian istotnych warunków umowy, przede wszystkim liczby kanałów w poszczególnych pakietach. Klientom natomiast odebrał możliwość wypowiedzenia umowy bez finansowych konsekwencji. Urząd jest zdania, że każda taka zmiana powinna dać użytkownikom usługi możliwość rozwiązania umowy.

Urząd przypomina, że stosowany przez Cyfrowy Polsat zapis został już zakwestionowany przez sąd i znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych.

Od decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewne nie zostanie ono wniesione, gdyż Cyfrowy Polsat już wycofał się z tej praktyki.

>> Czytaj także: Cyfrowy Polsat mógł nadużyć swojej pozycji


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UOKiK



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING