Już ponad 1000 osób podpisało się pod petycją dotyczącą formatu dokumentacji Open XML, która ma być skierowana do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Osoby popierające petycję chcą, aby prace nad opiniowaniem tego formatu zostały przeniesione Komitetu Technicznego 182 do Komitetu Technicznego 170.
Open XML - format zapisu dokumentów od Microsoftu - może stać się się międzynarodowym standardem ISO. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie to, że rolę takiego standardu pełni już format ODF. Po standaryzacji Open XML stałby się równoprawnym konkurentem ODF, ale nie musi to być dla rynku korzystne. Istnieje wiele zastrzeżeń do formatu Open XML. Jest on m. in. niezgodny z innymi standardami ISO i nie został nigdy zastosowany w aplikacjach firm trzecich.
Microsoft starał się już o zatwierdzenie formatu OOXML w ISO w tzw. szybkim trybie (fast track). ISO odrzuciła ten projekt. Mimo to wokół głosowań dotyczących standaryzacji narosło bardzo wiele kontrowersji, a niektórzy komentatorzy mówili wręcz o korupcji. Polski Komitet Normalizacyjny poparł standaryzację formatu, ale zastrzeżenia co do obiektywności podjętej decyzji również się pojawiły.
Autorzy petycji sądzą, ze Komitet Techniczny 170 ds. Terminologii Informatycznej i Kodowania Informacji będzie bardziej kompetentny w tej sprawie niż KT 182 ds. Ochrony Informacji w Systemach Teleinformatycznych.
Do chwili pisania tego tekstu petycję podpisały 1064 osoby.
W Dragon's Den wszystko było wyreżyserowane. Nasz projekt był z góry łatwy do określenia, że nie wiadomo, o co nam chodzi i nie umiemy tego zaprezentować - mówi Dziennikowi Internatów uczestnik Dragon's Den, Ziemowi Gólski, który odpadł z programu, ponieważ nikt nie zrozumiał jego projektu. więcej
Kilka dni temu publikowaliśmy treść listu Radia Wolne Media do ZPAV w sprawie próby pobrania przez pracownika tej instytucji opłat za korzystanie z utworów na licencji Creative Commons. Sprawie przyjrzeliśmy się bliżej, wysyłając do ZPAV-u prośbę o komentarz. Przy okazji zadaliśmy też pytanie, czy ZPAV stara się dotrzeć do producentów, w obronie których pobiera opłaty. więcej
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto otworzyć sobie rachunek walutowy z kartą. Dzięki temu nie musimy zabierać ze sobą dużej ilości waluty w gotówce. Korzystając z takiego rozwiązania, nie potrzebujemy karty kredytowej, aby np. zarezerwować hotel czy wynająć za granicą samochód. Walutę na taki rachunek możemy też tanio kupić w kantorze internetowym. więcej
Od jakiegoś czasu abonenci telewizji satelitarnej n są nękani bardzo uciążliwą reklamą emitowaną zaraz po każdym uruchomieniu dekodera. Reklama ma formę planszy zastępującej właściwy obraz i zachęcającej do skorzystania z oferty wypożyczalni VOD operatora - pisze Czytelnik Dziennika Internautów. więcej