Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

O poważnych błędach w artykułach Wikipedii informowano wielokrotnie. Tymczasem od czterech lat na stronach encyklopedii internautów błąd znajduje się w samym... logo witryny.

Kula ziemska złożona z puzzli, na których występuje litera "W" w rozmaitych językach - ten symbol widział już praktycznie każdy internauta. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zawarte w logo litery rzeczywiście istnieją.

Za sprawą drobnego błędu graficznego znaki, które miały przedstawić japońskie "W" oraz odpowiednik w piśmie dewanagari (używanym w Indiach) są nic nie znaczącymi rysunkami.

Jak doszło do tej sytuacji? Wzór aktualnego logo Wikipedii, które w 2003 roku został stworzony przez Paula Stansifera, nie zawierał żadnych błędów. Do zniekształceń doszło dopiero podczas jego obróbki w programie graficznych przez Davida Friedlanda - efekt 3D ulepszył wzór Stansifera, jednocześnie jednak zmienił kształt wspomnianych liter.

Jeden ze współzałożycieli Wikipedii, Jimmy Wales, dostrzega w całej sprawie pozytywny aspekt. Jego zdaniem, logo z puzzli już samo w sobie symbolizuje, iż witryna jest ciągle w procesie tworzenia - zniekształcone znaki w nim zawarte podkreślają ten stan, gdzie poszczególne błędy są na bieżąco wychwytywane.

Friedland, który po części odpowiada za błąd, opowiada się natomiast za ponownym stworzeniem znaku graficznego encyklopedii - sam nie posiada już oryginalnego pliku ze wzorem, więc utworzenie na jego podstawie poprawnej wersji logo nie jest już możliwe.


Wikipedia

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *