Google
email:   hasło:   
zapamiętaj mnie   rejestracja  •   nie pamiętasz hasła?
SG

Policja zlikwidowała studenckie radio internetowe

Krzysztof Gontarek, 09-03-2007, 18:19, Komentarzy: 22

Studenci z Opola działali bez zezwolenia i nie uiszczali opłat za nadawanie muzyki, w związku z czym ich stacja trafiła na celownik policji.

W siedzibie rozgłośni oraz w mieszkaniu redaktora naczelnego radia policjanci zabezpieczyli w sumie około 700 płyt (CD, CDR, DVDR) z utworami muzycznymi, 2 dyski twarde oraz 4 komputery, na których znajdowało się blisko 10 tysięcy utworów muzycznych w formacie MP3 oraz oprogramowanie bez licencji.

Policja nie podała, czy osoby prowadzące rozgłośnię czerpały z tego faktu korzyści finansowe. Warto jednak pamiętać, że - jak podkreśla ZAIKS - niedochodowość tego typu działalności (także w przypadku podcastów) nie zwalnia z obowiązku podpisania umowy z odpowiednią organizacją i płacenia tantiem.

Redaktorowi naczelnemu - Michałowi A., został przedstawiony zarzut rozpowszechniania bez uprawnień cudzych utworów, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policja szacuje, że działalność radiowców spowodowała straty nie mniejsze niż 50.000 zł. Nie podano jednak na jakich zasadach oparto powyższe wyliczenia.

W Polsce działa wiele radiowych rozgłośni internetowych. Trudno powiedzieć ile z nich płaci jakiekolwiek tantiemy za nadawanie muzyki, a ile nie. Można tylko podejrzewać, że większość tego w ogóle nie robi licząc na to, że nikt się ich działalnością nie zainteresuje.

Niektóre serwisy twierdzą, że nadają na serwerach umieszczonych w innych krajach, w których to płacą tańsze tantiemy. Inne wykorzystują nieprecyzyjne przepisy opłacając tylko główny kanał nadawania.

Warto dodać, że niedawno powstało konsorcjum Ale Media Polska, które oferuje - za opłatą - przyjmowanie internetowych rozgłośni pod swoje skrzydła, dzięki czemu nadawca nie będzie musiał już obawiać się o legalność swojej działalności i zainteresowanie ze strony stróżów prawa. Jednak osoby z branży twierdzą, że tak naprawdę wszystko można załatwić samemu - wystarczy tylko rozpocząć rozmowy z ZAiKS-em, z którym da się wynegocjować "rozsądne" stawki za nadawanie w Sieci.
Clip to Evernote
Źródło: Policja.pl

Warto przeczytać:

Tematy pokrewne  

tag zatrzymaniatag radiotag policja
Komentarze    Zobacz wszystkie (22)
Dodaj nowy komentarz (rozwiń)
To warto przeczytać














Najnowsze Programy

F Twitter RSS Gmail m.di24.pl

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
RSS - Recenzje


reklama

Expander
Porównamy dla Ciebie promocje w 26 bankach więcej...

mBank
Najchętniej polecane konto osobiste! więcej...

Archiwum

« Luty 2012 »
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: