Telekomunikacja Polska (TP) zapewniła, że oddzieli usługę Internet DSL tp od abonamentu telefonicznego w wymaganym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) terminie - poinformował Dziennik Internautów Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy Grupy TP. Otrzymaliśmy także informację na temat wysokości kosztów usługi po zmianach.
20 lutego br. Telekomunikacja Polska otrzymała od UKE termin 30 dni na dostosowanie oferty spółki do wymogów Prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z ustawą operator nie może uzależniać uruchomienia jednej usługi od innej, co ma jeszcze miejsce w przypadku oferty Internet DSL tp, której nie można zakupić obecnie bez abonamentu telefonicznego.
Jak zapewnili nas przedstawiciele Telekomunikacji, spółka niezależnie od decyzji regulatora już wcześniej prowadziła działania zmierzające do oddzielania internetu od usług telefonicznych. Miało to miejsce nie tylko w przypadku neostrady, ale również oferty Internet DSL tp skierowanej przede wszystkim do firm.
- Ostateczne oddzielenie usług miało nastąpić dopiero, kiedy systemy informatyczne obsługujące DSL będą w pełni gotowe - powiedział Dziennikowi Internautów Jacek Kalinowski. - Pozwoliłoby to uniknąć problemów z obsługą naszych klientów.
Rozdzielenie systemów teleinformatycznych jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem - informuje Telekomunikacja. Firma nie spieszyła się zatem z wprowadzeniem ich w życie i nie deklarowała żadnych terminów, tym bardziej, że nawet urząd na to nie naciskał. Jednak ostatnie zalecenia UKE spowodowały przyspieszenie prac i TP powinna "uwolnić" ofertę DSL w określonym przez regulatora terminie, czyli do 22 marca br.
Jacek Kalinowski dodaje, że pomimo nacisków UKE, ze strony klientów biznesowych nie widać zainteresowania oddzieloną od telefonu usługą szerokopasmowego dostępu do internetu. - Firmy oczekują od dostawcy kompleksowej oferty, łączącej jak najwięcej możliwości komunikacji. - mówi Kalinowski. - Naszym zdaniem zainteresowanie rozdzielonymi usługami będzie niewielkie.
Spółka obawia się, że będzie musiała ponieść duże koszty, aby zrealizować decyzję regulatora, która z klienckiego punktu widzenia nie ma uzasadnienia. Jednocześnie Telekomunikacja zapewnia, że koszt jednostkowy usługi Internet DSL tp nie wzrośnie.
Klienci, którzy nie będą chcieli korzystać z linii telefonicznej, będą za to musieli ponieść dodatkowy koszt w postaci opłaty za utrzymanie łącza. Jej zadaniem jest zrekompensowanie TP kosztów utrzymania, konserwacji, serwisowania itp. łącza dostępowego.
W Dragon's Den wszystko było wyreżyserowane. Nasz projekt był z góry łatwy do określenia, że nie wiadomo, o co nam chodzi i nie umiemy tego zaprezentować - mówi Dziennikowi Internatów uczestnik Dragon's Den, Ziemowi Gólski, który odpadł z programu, ponieważ nikt nie zrozumiał jego projektu. więcej
Kilka dni temu publikowaliśmy treść listu Radia Wolne Media do ZPAV w sprawie próby pobrania przez pracownika tej instytucji opłat za korzystanie z utworów na licencji Creative Commons. Sprawie przyjrzeliśmy się bliżej, wysyłając do ZPAV-u prośbę o komentarz. Przy okazji zadaliśmy też pytanie, czy ZPAV stara się dotrzeć do producentów, w obronie których pobiera opłaty. więcej
Gdy posiadasz prywatny samochód, komputer czy inny sprzęt i chcesz wykorzystać go na potrzeby działalności gospodarczej, wprowadzając do ewidencji środków trwałych firmy, musisz ustalić wartość początkową, od której rozpoczniesz amortyzację danego składnika. Jest nią cena nabycia, a gdy nie możesz jej ustalić, dokonaj wyceny, uwzględniając ceny rynkowe. więcej
Od jakiegoś czasu abonenci telewizji satelitarnej n są nękani bardzo uciążliwą reklamą emitowaną zaraz po każdym uruchomieniu dekodera. Reklama ma formę planszy zastępującej właściwy obraz i zachęcającej do skorzystania z oferty wypożyczalni VOD operatora - pisze Czytelnik Dziennika Internautów. więcej