Google
email:   hasło:   
zapamiętaj mnie   rejestracja  •   nie pamiętasz hasła?
SG

Google musi udostępnić dane, ale nie wszystkie

Krzysztof Gontarek, 20-03-2006, 17:40, Komentarzy: 0

Firma Google odniosła połowiczny sukces w walce o prywatność internautów i własny wizerunek z rządem USA. Sędzia James Ware zdecydował w piątek, że Google nie musi przekazywać wszystkich danych, których zażądał od Google Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, a tylko ich niewielką, mniej istotną część.

Do 3 kwietnia br. Google Inc. ma przekazać przedstawicielom rządu 50 tysięcy losowo wybranych adresów stron zindeksowanych przez wyszukiwarkę Google.

Wielu komentatorów okrzyknęło ten wyrok zwycięstwem Google, a decyzję sędziego uznano za pokrzepiającą. Przypomnijmy, że rząd USA nakazał największym amerykańskim serwisom wyszukiwawczym przekazanie milionów adresów oraz zapytań użytkowników do wyszukiwarki pochodzących z okresu dwóch miesięcy.

Podczas gdy Google zaprotestowało, dane - w postaci miliona adresów i zapytań z okresu miesiąca - zostały rychło przekazane przez Yahoo, Microsoft oraz AOL. Rząd USA postanowił wyciągnąć je od kalifornijskiej firmy na drodze prawnej.

W trakcie procesu przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości obniżyli swoje wymagania do 5 tysięcy zapytań i 50 tys. adresów. Sędzia zadecydował jednak o przekazaniu tylko 50 tysięcy URL-i przez Google. W uzasadnieniu James Ware napisał, że żądanie udostępnienia zapytań może naruszyć prywatność użytkowników wyszukiwarki, jak i negatywnie wpłynąć na wizerunek oraz popularność kalifornijskiej firmy. Ware zaznaczył również, że Departament Sprawiedliwości dostał wystarczająco dużo danych od wspomnianych wyżej firm.

Departament Sprawiedliwości zamierza wykorzystać otrzymane dane do przeforsowania ustawy, której celem jest ochrona dzieci przed pornografią w internecie - COPA.
Clip to Evernote
Źródło: Google Blog, CNET, The Register, BBC

Warto przeczytać:

Tematy pokrewne  

tag prywatnośćtag COPA

Komentarze

Dodaj nowy komentarz (rozwiń)
To warto przeczytać














Najnowsze Programy

F Twitter RSS Gmail m.di24.pl

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
RSS - Recenzje


reklama

Expander
Porównamy dla Ciebie promocje w 26 bankach więcej...

mBank
Najchętniej polecane konto osobiste! więcej...

Archiwum

« Luty 2012 »
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: