Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ludzki mózg doskonale sobie radzi z rozpoznawaniem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Robi to dużo lepiej niż dostępne obecnie programy komputerowe, które mogą co najwyżej odróżnić krewetkę od meduzy. Wykorzystują to twórcy serwisu PlanktonPortal.org, który od zeszłego tygodnia dostępny jest w polskiej wersji językowej.

PlanktonPortal.org został uruchomiony we wrześniu br. w ramach platformy Zooniverse, o której nieraz już wspominaliśmy w Dzienniku Internautów. Pod jej egidą działa 18 społecznościowych projektów naukowych wspieranych pracą 900 tys. internautów - wolontariuszy zainteresowanych różnymi dziedzinami nauki. Znajdują się wśród nich projekty związane z kosmosem, naukami o Ziemi, historią, archeologią oraz biologią. W oparciu o pracę internautów możliwe było powstanie już 54 pełnowartościowych prac naukowych.

Najnowszy z projektów udostępnionych w języku polskim - PlanktonPortal.org - zachęca użytkowników globalnej sieci do rozpoznawania składowych planktonu (od greckiego planktós, czyli błąkający się). Nazwą tą określa się niezwykle szeroki zakres zwierząt (zooplankton), roślin (fitoplankton) i bakterii (bakterioplankton) roznoszonych przez prądy wodne wszystkich oceanów. Dane analizowane przez internautów zostały zebrane za pomocą podwodnego robota, którego skonstruowali inżynierowie z Uniwersytetu Miami (zob. zdjęcie poniżej).

Robot ISIIS wciągany na pokład statku NOAA R/V McArthur II. Źródło: U. Miami / J. Luo

Robot ISIIS wciągany na pokład statku NOAA R/V McArthur II. Źródło: U. Miami / J. Luo

ISIIS (ang. In Situ Ichthyoplankton Imaging System) został wyposażony w urządzenie skanujące wodę z wysoką częstotliwością. W ten sposób wykrywane są cienie rzucane przez składniki planktonu. W ciągu trzech dni badań prowadzonych w wodach wybrzeża Południowej Kalifornii zebrano miliony obrazów, a ich analiza pojedynczemu zespołowi naukowców zajęłaby ponad trzy lata.

Badania prowadzone z udziałem internautów mają pomóc w lepszym zrozumieniu, jak różne gatunki wchodzące w skład planktonu żyją, jak się rozmnażają, w jaki sposób przemieszczają i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Na podstawie tych informacji naukowcy będą mogli wysnuć wnioski dotyczące różnic między akwenami, jeśli chodzi o bogactwo planktonu, a także zwierząt, które się nim żywią.

Przykładowy obraz z portalu Plankton, na którym każdy może przećwiczyć rozpoznawanie. Źródło: Zooniverse

Przykładowy obraz z portalu Plankton, na którym każdy może przećwiczyć rozpoznawanie. Źródło: Zooniverse

Serwis PlanktonPortal.org wraz z krótkim kursem dla początkujących jest już w całości dostępny po polsku, a udział w projekcie nie wymaga żadnych opłat. Tłumaczenie powstało dzięki wsparciu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz New Space Foundation - polskich partnerów konsorcjum Citizen Science Alliance, który odpowiada za rozwój platformy Zooniverse. Autorem tłumaczenia jest Mateusz Berkowicz, student w Instytucie Kulturologii i Lingwistyki Antropocentrycznej UW.

Czytaj także: Jak crowdfunding uratował naukowe fotosafari


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR