Zboże na Wykopie, czyli różne aspekty moderacji i efekt Streisand po polsku

20-05-2013, 10:18

...a w tle nagie zdjęcia jednej z moderatorek, banowanie użytkowników i próba rozwikłania konfliktu przez administrację. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tzw. aferze zbożowej. Aktualizacja: tag #zboze został dodany do czarnej listy, coraz więcej znalezisk na Wykopie nawiązuje do betonu.

Internautów odwiedzających Wykop od przypadku do przypadku spotkała wczoraj nie lada niespodzianka. Okazało się, że serwis został zalany wpisami o zbożu - zaczynając od analiz typu „Motyw zboża w kulturze Hip-Hopu”, poprzez informacje o tym, że „Ceny skupu zbóż podstawowych uległy obniżeniu”, na frywolnych „Laskach w zbożu” kończąc. To efekt działania zbuntowanej społeczności.

O co chodzi z tym zbożem?

Zaczęło się niewinnie. Użytkownik Wykopu podpisujący się jako Mehqods dodał wpis z linkiem do starego komentarza jednej z moderatorek. Zainteresowani mogą zapoznać się z tym komentarzem poniżej:

Komentarz na Wykopie, od którego zaczęła się afera zbożowa

Jak czytamy w przygotowanym przez Mehqodsa streszczeniu, wpis szybko usunięto, a on sam został zbanowany, co nie spodobało się społeczności. Wykopowicze zaczęli wyszukiwać inne niefortunne komentarze moderatorki o pseudonimie Elfik32. Ich uwadze nie umknęła też naga sesja zdjęciowa, w której wzięła kiedyś udział dziewczyna - co wydaje się istotne dla rozwoju sytuacji, zdjęcia wykonano w plenerze, a konkretnie w zbożu.

Jeżeli kliknąłeś w link do tego artykułu, mając nadzieję, że dołączyłam do niego zdjęcia z tej sesji, muszę Cię niestety rozczarować - nie dołączyłam, bo przedstawiona na nich osoba nie jest zainteresowana dalszym rozpowszechnianiem swego wizerunku. Mogę tylko podpowiedzieć, że zdjęcia te są nadal dostępne w sieci, m.in. w konkurencyjnym do Wykopu serwisie Strims.

Kasowanie coraz to nowych wpisów i banowanie kolejnych uczestników buntu na nic się nie zdało. W weekend mogliśmy zaobserwować na Wykopie modelowy przykład efektu Streisand - próba cenzurowania określonych treści doprowadziła do jeszcze większego ich rozpowszechnienia, a zboże urosło do rangi symbolu. Od wczoraj strona główna Wykopu wygląda jak na poniższym zrzucie ekranu - obrazek można kliknąć, żeby powiększyć:

Strona główna Wykopu w chwili pisania tego tekstu

Z ciekawostek - zamieszanie po mistrzowsku wykorzystał Browar Ciechan, który zamieścił na Wykopie zdjęcie pokazujące dostawę słodu jęczmiennego, a sieć reklamy kontekstowej Google AdSense zaczęła użytkownikom usłużnie podsuwać link do oferty skupu zboża. Tematem szybko zainteresowały się media, a Mehqods poprowadził na Twitterze relację „na żywo”.

Próba rozwikłania sporu przez administrację

Część osób komentujących „aferę zbożową” dziwiła się bierności administratorów Wykopu, którzy nie spieszyli się z publikacją oficjalnego stanowiska na ten temat. Nie brakowało też takich, którzy twierdzili, że przeczekanie kryzysu ma sens. Dopiero późnym popołudniem w niedzielę Michał Białek, który jest dyrektorem operacyjnym serwisu, opublikował na Wykopie związany z tą sprawą komentarz:

Ania [Elfik32 - przyp. red.] jakis czas temu popelnila kilka komentarzy i dzialan, ktorych obecnie, bedac bardziej swiadoma internetu, by zapewne nie popelnila. Miedzy innymi dlatego zanim dolaczyla do naszego zespolu postanowila usunac z portfolio "zbozowa" sesje.

Przed Wykopowiczami nic sie jednak nie ukryje i te tematy zaczely wracac jak bumerang. Ania, jak kazdy internauta, ma pelne prawo do zglaszania tresci, ktore naruszaja jej wizerunek. Jednak z uwagi na zajmowane stanowisko, to tylko zaogniało sytuację, czego efektem jest niniejsza agro-afera.

(...) niektore z banow uzytkownicy mogli otrzymac nieslusznie.
Nie wykluczam takiej sytuacji.
Mozliwym jest, ze z uwagi na emocjonalny charakter sprawy, nasza moderacja popelnila bledy. Jezeli tak bylo, zobowiazuje sie, ze bany zostana cofniete, a uzytkownicy w imieniu moderacji przeproszeni. (...)

Zbozowa afera jest takze dobrym momentem by posluchac Waszych opinii dotyczacych rewolucji w procesie moderacji. Jakie macie konstruktywne pomysly by polepszyc caly system moderacji?

Jak na ten komentarz zareagowali buntownicy? Na pewno nie przestali publikować wpisów o zbożu. „Chyba pierwszy raz na tak wielką skalę użytkownicy Wykopu wykazali, że to oni tworzą ten serwis i jeżeli zechcą, to nawet przez tydzień będzie samo zboże na głównej. Więc trzeba się z nimi liczyć” - napisał Mehqods. Nie chodzi bowiem o rozbieraną sesję zdjęciową w zbożu, tylko o sposób moderowania wpisów na Wykopie, w opinii użytkowników zakrawający na samowolę. Jak czytamy dalej:

(...) całość kumulowała się przez co najmniej pół roku. Należy pamiętać, że zboże i „nagie fotki elfika” były używane jako narzędzie. Nie jako cel.
Miało to dotrzeć prosto do administracji, dać jasny znak, że nie wszystko gra i zwrócić uwagę na prawdziwy problem. (...)

Regulamin (...) jest do tego stopnia nieprecyzyjny, że można praktycznie „zbanować każdego i nikogo, za wszystko i za nic”. Jasny regulamin, powtarzamy to jak do znudzenia - administracja odpowiada, że „nad nim pracuje”. Więc skąd pytania o „nowe propozycje”, skoro stare usilnie wyproszone przez wiele lat nie są wdrażane? Zacznijcie od podstawowych rzeczy, żeby potem zabierać się za inne.

Dialog został jednak zapoczątkowany. Pod cytowaną wcześniej opinią Michała Białka pojawiło się blisko 800 komentarzy, można więc mieć nadzieję, że wcześniej czy później kompromis zostanie zawarty. W Dzienniku Internautów będziemy informować o dalszym rozwoju sytuacji.

Aktualizacja: Tag #zboze dodany do czarnej listy

W poniedziałek 20 maja po godz. 20 na Wykopowym mikroblogu pojawiło się kolejne oświadczenie Michała Białka:

# Kolejne kroki aby naprawic zaistniala sytuacje.

1. Do konca tygodnia przedstawie Wam projekt zmian w systemie moderacji na Wykopie. Chcialbym, aby ta zmiana uzdrowila caly system, a nie byla tylko zaslepka przygotowana na szybko aby Was uspokoic.
Po glowie chodzi mi pomysl z nadaniem wiekszych uprawnien uzytkownikom, ktorzy nadawac beda punkty karne dla uzytkownikow lamiacych regulamin. Po przekroczeniu okreslonego progu user bedzie otrzymywal ostrzezenie / ban czasowy / ban permanentny.
Waga glosow karnych takiego uzytkownika bedzie zalezec od tego ile razy wczesniej zglosil nam prawidlowe wykroczenie.

2. Dziekuje za wszystkie konstruktywne sugestie co do zapisow najbliszego regulaminu wyslane do tej pory. Czekamy na kolejne, a nastepnie omowimy je z naszym dzialem prawnym i poinformujemy Was o efektach.

3. Wielu z Was zglasza nam prosbe o ukrycie zbozowych znalezisk. W zwiazku z tym zaczynamy traktowac te znaleziska podobnie jak tag polityka.

Najwięcej kontrowersji wzbudza punkt dotyczący umieszczenia tagu #zboze na czarnej liście. Trwają też dyskusje nad nową wersją regulaminu, która ma doprecyzować sporne kwestie.

Jak zasygnalizowali nam Czytelnicy, znaleziska dotyczące zboża ustąpiły miejsca tym, które mają związek z betonem, co można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu:

Beton na Wykopie


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy