Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zbiórki publiczne zgłosimy elektronicznie. Crowdfunding nadal bez regulacji

12-09-2012, 12:02

W czerwcu pojawiły się obawy, że finansowanie społecznościowe (crowdfunding) będzie w Polsce utrudnione. Teraz dzieje się coś przeciwnego - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje ułatwienie wszystkich zbiórek m.in. poprzez zastąpienie pozwoleń na zbiórki obowiązkiem ich elektronicznego zgłaszania.

Dziś Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) przedstawiło projekt założeń do nowej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Projekt można uznać za dość postępowy, choć nie sposób oddzielić go od wydarzeń z czerwca br., kiedy MAC zajęło się tematem zbiórek.

Pierwotnie MAC proponowało objęcie Ustawą o zbiórkach publicznych także zbiórek prowadzonych w internecie i SMS-owo. Wywołało to obawy, że prawo może uniemożliwić zbiórki internetowe w Polsce, bo zbiórka publiczna wymaga m.in. pozwolenia ze strony władz. Rozgorzała dość intensywna dyskusja, w wyniku której MAC przyznało się do błędu i całkiem na poważnie zaczęto mówić nie tylko o liberalizacji zbiórek internetowych, ale nawet o całkowitym zniesieniu Ustawy o zbiórkach publicznych.

Czytaj: Regulacja crowdfundingu nie teraz, czyli MAC przyznaje się do błędu

W lipcu MAC ostatecznie potwierdziło, że nie ma zamiaru regulować zbiórek internetowych i doszło do wniosku, że prowadzenie innych zbiórek powinno być bardziej swobodne. Wówczas po raz pierwszy pojawił się pomysł, aby całkowicie zrezygnować z konieczności uzyskiwania pozwoleń na zbiórki. Według MAC prawo powinno wymagać jedynie zgłoszenia chęci przeprowadzenia zbiórki, a to jest ogromna różnica.

Zgłaszanie zbiórki i sprawozdania w sieci

Dziś przedstawiono projekt założeń nowej ustawy, a w nim czytamy, że zbiórki będą zgłaszane przy pomocy elektronicznego formularza, a organem odpowiedzialnym za zapewnienie obsługi zgłoszenia i publikację na portalu będzie minister właściwy do spraw administracji publicznej (obecnie MAC). Co ważne, możliwe będzie również zgłoszenie zbiórki pismem papierowym skierowanym do ministra właściwego do spraw administracji publicznej, który potem będzie zamieszczał zgłoszenie na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych.

Po dokonaniu zgłoszenia zbiórka zostanie umieszczona na elektronicznym portalu zbiórek publicznych. W przypadku zgłoszenia dokonywanego za pośrednictwem formularza elektronicznego będzie wymagany bezpieczny podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

W projekcie czytamy również, że zbiórka nie zostanie opublikowana na elektronicznym portalu zbiórek publicznych, w przypadku gdy cel zbiórki będzie niezgodny z prawem lub statutem organizacji, sprawozdanie z poprzedniej zbiórki nie zostało zgłoszone na portalu mimo upływu terminu na jego złożenie albo osoby tworzące komitet społeczny nie dołączą oświadczenia, że nie były skazane za określone przestępstwa. We wszystkich ww. przypadkach odmowa umieszczenia zbiórki na elektronicznym portalu zbiórek publicznych nastąpi w trybie decyzji administracyjnej.

Podmiot, którego zbiórka nie zostanie umieszczona na elektronicznym portalu zbiórek publicznych, będzie miał prawo uzupełnienia danych przesłanych uprzednio w zgłoszeniu zbiórki.

Podmioty prowadzące zbiórkę będą miały obowiązek sporządzenia i przesłania
dwóch sprawozdań
- z przeprowadzonej zbiórki z podaniem wysokości i rodzaju
zebranych środków i darów oraz ze sposobu ich rozdysponowania. Informacje dotyczące zgłoszeń i sprawozdań będą publikowane na elektronicznym portalu zbiórek publicznych przez okres 5 lat od daty ich przesłania.

Ministerstwo przygotowało grafikę, która wyjaśnia różnice między starym i nowym systemem zgłaszania zbiórek.

infografika

W założeniach zaznaczono, że regulacją projektowanej ustawy nie będą objęte formy zbierania ofiar, w których pozostawiony jest ślad przepływu środków pieniężnych i darów, gdzie ma miejsce ich ewidencjonowanie. Ustawa nie dotyczy zatem zbiórek SMS-owych albo crowdfundingu.

Wygląda to wszystko dość obiecująco, choć w internecie da się już spotkać komentarze wyrażające wątpliwości. Czy teraz nie będzie zbyt dużej swobody w organizacji zbiórek? Każdy może w tym zakresie wyrazić swoje zdanie. Konsultacje potrwają 21 dni, a ministerstwo zbiera opinie za pośrednictwem serwisu Mamzdanie.org.pl

Zachęcamy do przeczytania całego projektu założeń - nie jest długi, ma zaledwie 6 stron. Szczegóły dotyczące zasad zgłaszania zbiórek zaczynają się od strony 3. Konsultowany dokument zamieszczamy poniżej.

Projekt założeń projektu ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych

Czytaj: Co zastąpi Abonament RTV? Fundusz, a może nowa opłata?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MAC