Zarządzanie prawami autorskimi dla blogerów

13-11-2006, 14:24

Blogerzy nie zawsze troszczą się o swoją własność intelektualną. Czasem wybór licencji wydaje się trudny, a co dopiero zorganizowanie sprzedaży artykułów, które zostaną wykorzystane do celów komercyjnych! Na szczęście powstają systemy takie jak Lisensa, które ułatwiają obydwie te rzeczy.

Lisensa to mówiąc najprościej system pośredniczący pomiędzy posiadaczem praw autorskich (blogerem) a firmą lub osobą, która chciałaby z dzieła skorzystać. Twórcy systemu zachęcają do publikowania swoich dzieł na licencji Creative Commons, która pozwala na nieograniczone korzystanie z dzieła w celach niekomercyjnych, ale może wymagać zgody na ich komercyjne wykorzystanie.

Rejestracja w systemie jest prosta. Najpierw podajemy swoje dane i czekamy na aktywacyjny e-mail. Po aktywacji możemy podać URL swojego bloga, jego nazwę i przejść do wyboru konkretnej wersji licencji CC. Po wybraniu jednej z tych licencji możemy wybrać warunki "przedruku" w celach komercyjnych np. ustalić wysokość opłaty jaką ma wnieść nabywca artykułu i zażyczyć sobie aby zawsze podawano nasze nazwisko przy publikacji.

Kiedy juz ustalimy warunki umowy licencyjnej, dostajemy kod do wklejenia na swoja stronę lub bloga. Dzięki temu ukaże się tam ikonka kierująca osobę zainteresowaną zakupem praw autorskich do strony Lisensa z wyszczególnionymi warunkami zakupu i przyciskiem "Buy Now".

System Lisensa sam zatroszczy się o pobranie opłaty, tak więc bloger będzie mógł się skupić na prowadzeniu swojego serwisu. Korzystanie z systemu nie wymaga od blogera wnoszenia żadnych opłat, ale z każdej opłaty pobranej od nabywcy praw autorskich zostanie odjęte 10% prowizji dla Lisensy.

Źródło: Licensa
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag CC
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930