Zabezpieczenia łódzkich sieci Wi-Fi pozostawiają wiele do życzenia

12-01-2011, 12:38

- Nie można powiedzieć, że Łódź jest przykładem na to, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo danych w sieciach bezprzewodowych - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń firmy Kaspersky Lab, który kolejny już rok z rzędu bada zabezpieczenia Wi-Fi w Polsce. Tym razem wziął pod lupę łódzkie sieci.

W Łodzi przebadanych zostało ponad 1 100 sieci bezprzewodowych znalezionych podczas jazdy samochodem oraz spaceru (łączna długość trasy wyniosła 12 km). Badanie polegało na analizowaniu metod ochrony tych sieci, bez naruszania prywatności ich właścicieli.

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania
fot. Kaspersky Lab - Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania
- Praktycznie od 2007 roku mechanizmy zabezpieczania łódzkich sieci nie zmieniły się, a nawet kiedy z jednej strony wzrósł odsetek sieci najlepiej zabezpieczonych, to jednocześnie zwiększyła się ilość tych otwartych - ubolewa autor badania. Na zamieszczonym obok wykresie można zobaczyć porównanie uzyskanych w tym roku wyników z zeszłorocznymi. Na tle innych miast Łódź nie wypadła najgorzej - zdecydowanie wyprzedziła Częstochowę, a także Kraków, uzyskując niemal takie same wyniki, jak Katowice.

Nadal jednak spora liczba użytkowników Wi-Fi w tym mieście nie zważa na konsekwencje niezabezpieczania sieci bezprzewodowych, a może to prowadzić do licznych nadużyć. Po pierwsze każdy może do takiej sieci podłączyć się bez większych problemów, a co za tym idzie spowalniać ją na tyle, że przeglądanie stron stanie się nieefektywne i przysporzy więcej frustracji niż pożytku. Drugim - znacznie poważniejszym - problemem jest to, że nigdy nie wiemy, co pobiera lub wysyła ktoś, kto właśnie podłączył się do niezabezpieczonej sieci. Mogą to być treści chronione prawem autorskim lub nielegalne w Polsce. Ewentualne konsekwencje takich działań poniesie właściciel sieci.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Pełny artykuł pt. Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Łódź można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy