YouTube: Nowe filtry pirackich materiałów

01-08-2007, 12:30

W ciągu dwóch miesięcy YouTube uruchomi nowy system filtrów rozpoznający materiały chronione prawami autorskimi. Ma to doprowadzić do zmniejszenia o połowę liczby filmów umieszczonych w serwisie bez pozwolenia.

O planach wprowadzenia nowego systemu głośno zrobiło się w czerwcu br. - Google rozpoczynało wówczas jego testy, nie wiadomo było jednak, kiedy filtry zostaną wprowadzone na YouTube. O tym, że ma to nastąpić już we wrześniu poinformował przed nowojorskim sądem prawnik Google - Philip Beck.

Google ma nadzieję, że krok ten pozwoli na jak najszybsze zakończenie kilku procesów sądowych, jakie z powodu tolerowania piractwa wytoczyły gigantowi inne koncerny, m.in. Viacom.

Według informacji przekazanych z YouTube, filtr działać będzie w oparciu o elektroniczny znak wodny, odporny na kompresję lub obróbkę materiału. Właściciele praw autorskich przesyłać będą wzory swych znaków zamieszczanych w materiałach filmowych, a system YouTube w ciągu kilku minut będzie w stanie rozpoznać pliki, które zostały zamieszczone w serwisie bez pozwolenia, a następnie je skasować.

Problem pojawia się oczywiście w przypadku starszych plików, które nie są wyposażone w owy znak wodny. Tutaj właściciele praw autorskich nadal będą zmuszeni przekazywać informacje o nich do YouTube, które (jak to obecnie bywa) w nieskończoność kasować będzie pojawiające się ciągle nowe ich kopie.

Obecna strategia Google przeczy zupełnie temu, co jeszcze w maju mogliśmy usłyszeć z ust przedstawicieli wyszukiwarki. Komentując pozew Viacomu właściciel YouTube stwierdził wówczas, że jest to próba ograniczania swobodnej wymiany informacji między użytkownikami internetu. Być może koncern doszedł do wniosku, że bez dodatkowych działań zarzut tolerowania piractwa w YouTube trudno będzie przed sądem obalić.

Następny artykuł » zamknij

Wyceń mieszkanie online

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag elektroniczny znak wodny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031