Xbox Live dla iOS - symbol zmian?

08-12-2011, 08:41

Użytkownicy urządzeń Apple'a będą mogli łączyć się ze społecznością Xbox Live przy pomocy aplikacji przygotowanej przez Microsoft. Czyżby gigant pogodził się z tym, że użytkownicy jego konsoli mogą sięgać po tablety i smartfony z konkurencyjnym oprogramowaniem? Mógł się pogodzić, ale nie do końca.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O dostępności aplikacji Xbox Live dla posiadaczy urządzeń z iOS poinformował na swoim blogu Larry Hryb z Microsoftu. Darmowa aplikacja umożliwi m.in. czytanie wiadomości od znajomych i wysyłanie wiadomości, zarządzanie listami znajomych i zapraszanie znajomych, przeglądanie i edytowanie profilu Live, modyfikowanie awatara oraz przeglądanie i porównywanie osiągnięć ze znajomymi. 

Xbox Live na iPhonie
fot. Larry Hryb - Xbox Live na iPhonie

Udostępnienie aplikacji wywołało wiele komentarzy, bo Microsoft jakby zmieniał swoją filozofię. Gdy rok temu startował Windows Phone 7, Microsoft zachwalał m.in. dostęp do funkcji usługi Xbox Live. Gigant miał nadzieję na to, że popularność Xboksa będzie stymulowała popyt na Windows Phone. Przedstawiciele Microsoftu mówili o "strategii trzech ekranów", która zakładała, że użytkownik będzie korzystał z systemu Windows na ekranie telefonu, komputera i telewizora. 

Czytaj: Windows Store bardziej prodeweloperski niż App Store?

Teraz jest oczywiste, że Microsoft ma największy problem ze zdobyciem najmniejszego z tych trzech ekranów. Udostępnienie aplikacji Xbox Live dla iOS może się wydawać oddaniem pola. Producent Windowsa musiał udostępnić aplikację dla innego systemu, aby jego rozrywkowa usługa była nadal atrakcyjna.

Zmiana filozofii nie jest jednak tak radykalna, jak może się wydawać. Microsoft działa bowiem w specyficzny sposób, uznając niektórych konkurentów za "prawdziwych graczy", a innych za "rynkowych intruzów". Firma Apple zawsze była rywalem, z którym Microsoft się liczył, dzięki czemu pakiet MS Office był od dawna dostępny w wersji dla Mac OS X. Inaczej jest z Androidem, którego Microsoft traktuje właśnie jak intruza. Dowodem na to może być choćby fakt, że w czasie symbolicznego pochówku rywali, którym uczczono ukończenie prac nad Windows Phone 7, pracownicy Microsoftu nie uwzględnili Androida.

Poza tym Microsoft odpowiednio dawkuje nowości użytkownikom smartfonów. Posiadacze urządzeń z iOS mogą się połączyć ze społecznością Xbox Live, ale posiadacze urządzeń z Windows Phone mogą już korzystać z bardzo efektownej aplikacji Xbox Companion, która umożliwia sterowanie konsolą Xbox za pomocą smartfona i pobieranie na telefon treści związanych z filmami, grami itd. Jest to element nowej usługi Xbox LIVE, która oprócz gier oferuje także telewizję.  

W przyszłości należy się spodziewać, że Microsoft będzie stosował strategię polegającą na dostarczaniu okrojonych doświadczeń użytkownikom konkurencyjnych platform, podczas gdy użytkownicy Windows Phone otrzymają kompletne produkty. To może dać ciekawe efekty, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak duże emocje wywołuje Kinect oraz Xbox Companion.

Czytaj: Telewizja w Xbox Live i Kinect lub smartfon jako pilot


Źródło: majornelson.com


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.