Wyłudzał telefony na dane innych osób. Spowodował 100 tys. zł strat

22-08-2013, 15:01

27-latek zawierał umowy z operatorami, posługując się danymi osób poznanych w internecie. Został już zatrzymany, ale swoją działalność prowadził od marca 2011 roku.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów dość często wspomina o tym, aby nie podawać zbyt chętnie swoich danych w internecie. Te dane mogą wykorzystywać nie tylko serwisy pobieraczkowe, ale również oszuści, tacy jak zatrzymany przez policjantów z Olsztyna Artur S.

Według KWP w Olsztynie zarzymany 27-latek zawierał umowy abonenckie na dane różnych osób, działając na szkodę kilku operatorów telefonii komórkowej. Z ustaleń śledczych wynika, że Artur S. zawarł nie mniej niż 100 umów. Spowodowane przez niego straty operatorów oceniono na ponad 100 tys. zł. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Obiecywał współpracę i zbierał dane

Zatrzymany miał składać zamówienia na telefon z abonamentem przez infolinię lub internet. Zdobyte w ten sposób komórki, sprzedawał po atrakcyjnych cenach m.in. w punktach skupu telefonów i w internecie.

Policja twierdzi, że dane osobowe do umów Artur S. uzyskiwał od niczego nieświadomych osób poznanych w internecie, którym obiecywał nawiązanie współpracy. Zamawiane przez niego telefony dostarczały różne firmy kurierskie.

Pomagali kurierzy?

Teoretycznie kurierzy powinni sprawdzać tożsamość odbiorcy na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu. Artur S. zamawiał telefony na dane różnych osób, a przesyłki odbierał w miejscach publicznych, najczęściej na parkingach i stacjach benzynowych. Policjanci nie wykluczają, że w nielegalnej działalności 27-latka uczestniczyli także kurierzy.

Artur S. mógł prowadzić swoją działalność od marca 2011 roku. Często zmieniał miejsca zamieszkania. 20 sierpnia br. do wynajmowanego przez niego mieszkania zapukali policjanci. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli dwa przenośne komputery, tablet i kilka telefonów komórkowych wraz z kartami SIM.

Mężczyzna był już karany za oszustwa i złożył bardzo obszerne wyjaśnienia. Przyznał, że w ten sposób zarabiał na życie. Działał na terenie całego kraju.

Czytaj także: Ma być k... 17 mandatów! Wyciek tego nagrania okazją do pytań o przejrzystość Policji


Źródło: Policja


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.