Wikipedia potrzebuje 6 mln dolarów

02-01-2009, 11:44

Założyciel Wikipedii apeluje do użytkowników internetowej encyklopedii o datki na rzecz fundacji. W trakcie trwającej zbiórki Wikipedia chce zebrać aż 6 milionów dolarów.

Brak reklam sprawia, że organizowane co pewien czas zbiórki pieniędzy są kluczowe dla funkcjonowania Wikipedii. Zdobywane tą drogą pieniądze mają służyć m.in. opłacaniu 23 pracowników zatrudnionych w serwisie. Przede wszystkim jednak są one potrzebne na sfinansowanie podstawowych technologicznych kosztów utrzymania Wikipedii. Roczne wydatki nie przekraczają sześciu milionów dolarów. Trwająca właśnie zbiórka pieniędzy zapewni więc Wikipedii funkcjonowanie na kolejnych dwanaście miesięcy. Do składania datków zachęca sam założyciel Wikipedii - Jimmy Wales.

Sumę wpływających datków obserwować można na stronie Fundacji Wikimedii. Jak zauważyli uważni czytelnicy DI - w pierwszy piątek nowego roku kwota ta przekroczyła już pożądanych 6 mln dolarów. Wpłacający mogą również dodawać swoje komentarze, zachęcając Wikipedię do dalszych prac nad rozwojem czy sugerując pożądane kierunki rozwoju.

W swoich działaniach Wikipedia opiera się przede wszystkim na 50 tys. wolontariuszy. W ciągu ośmiu lat funkcjonowania projektu dodali oni w sumie ponad 11 milionów artykułów w 256 językach. Strony Wikipedii odwiedzane są miesięcznie przez ponad 275 milionów internautów.

Pomimo imponujących statystyk Wikipedia jest dla niektórych kontrowersyjnym projektem. Jej przeciwnicy wskazują na niekompetencję twórców tekstów i niekończące się dyskusje dotyczące błahych spraw.

Z tych też powodów byli Wikipedyści Danny Wool (Veropedia) oraz Larry Sanger (Citizendium) zdecydowali się na uruchomienie swoich internetowych encyklopedii. Ich projekty mają oferować użytkownikom materiały tworzone przez autorytety z danych dziedzin. Natomiast artykuły dotyczące osób żyjących w niektórych przypadkach mogą być przez nie same weryfikowane. Takie działania mają zapobiec błędom i nieścisłościom w artykułach zamieszczanych w encyklopedii.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag Wikimedia
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031