Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trudno sobie wyobrazić profesjonalny czy nawet hobbistycznie prowadzony warsztat bez kilku narzędzi stacjonarnych, umożliwiających czy to obróbkę mocno przytwierdzonego detalu, czy to operowanie detalem przy narzędziu, np. szlifierce, pracującym stacjonarnie. Jednym z takich narzędzi jest niewątpliwie wiertarka stołowa.

Dlaczego warto zainwestować w wiertarkę stołową

Jej przewaga nad wiertarkami ręcznymi wynika z precyzji wiercenia. Ustabilizowane położenie głowicy z wiertłem oraz materiału pozwala wiercić bardzo precyzyjnie, np. idealnie w pionie. Można wykonywać otwory w drewnie, tworzywach sztucznych i metalach, także mogące pełnić funkcje ozdobne. Dodatkowym atutem jest komfort pracy użytkownika: niczego nie trzeba trzymać w rękach. Wiertarka stołowa może być wykorzystywana nie tylko do wykonywania otworów. Pozwala ona także gwintować, nawiercać i rozwiercać.

Nie ma też w zasadzie żadnych przeciwwskazań do zastąpienia wiertła inną końcówką roboczą – wtedy wiertarka stołowa staje się jeszcze bardziej uniwersalnym elektronarzędziem. Precyzja pracy wiertarki stołowej jest wynikiem odpowiednio sztywnej konstrukcji i takiego zamocowania głowicy, dzięki któremu nie powstają w niej drgania i nie są możliwe żadne odchylenia na boki. Przesuw w pionie głowicy z wrzecionem odbywa się po ściśle ustalonej linii, na którą nie ma wpływu także opór obrabianego materiału.

 

mat partnera

Czy każdy może z niej korzystać?

Wiertarka stołowa może stanowić element wyposażenia warsztatu majsterkowicza albo służyć profesjonaliście. W zależności od tego dokonywany jest wybór, uwzględniający nie tylko rozmaite parametry techniczne, ale także cenę. Majsterkowicz przeważnie zadowoli się urządzeniem tańszym, o mniejszej mocy i posiadającym mniej opcji dodatkowych, natomiast fachowiec korzystający z tego elektronarzędzia w codziennej pracy postawi na jakość, moc i uniwersalność, wynikającą na przykład z konstrukcji stołu roboczego. Na przykład w wysoko ocenianej wiertarce stołowej B/230 Proma PTB-16 – https://seger.pl/p/199/1445/wiertarka-stolowa-b-230-proma-ptb-16--stolowe-wiertarki-i-wkretarki-sieciowe-elektronarzedzia.html  – stół można nie tylko obracać o 360°, ale też przechylać o 45°, dzięki czemu narzędzie jest w stanie wykonywać otwory pod różnymi kątami. Także rowek T-14 ułatwia pracę, ponieważ umożliwia mocowanie do stołu roboczego np. imadła.

Cenne porady przy zakupie wiertarki stołowej

Każde narzędzie należy dobierać przede wszystkim pod kątem pracy, jaką najczęściej będzie ono wykonywać. Przyszły nabywca wiertarki stołowej powinien zatem umieć określić, w jakim materiale będą wykonywane wiercenia i jaka będzie maksymalna średnica wykonywanych otworów. Dopóki jest to drewno, sprawdzi się właściwie każdy model, natomiast dla tworzyw sztucznych, szczególnie tych twardszych, a także metali, należy dobierać urządzenia wyższej klasy i odpowiednio dużej mocy.

Moc przyłączeniowa wiertarek stołowych dostępnych na polskim rynku mieści się zazwyczaj w przedziale od 300 do 800 W. Nie cała moc przenoszona jest jednak na głowicę, wrzeciono i wiertło, zatem najlepiej jest szukać elektronarzędzia z mocnym, solidnym silnikiem. Od mocy silnika zależeć będzie, w jakich materiałach i jak duże otwory da się efektywnie wykonywać, ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto wybierać wyższe wartości. W praktyce okazuje się bowiem, że silniki o większej mocy są po prostu trwalsze i nie zużywają się tak szybko jak „słabeusze”.

Wszechstronność i uniwersalność wiertarki stołowej zależy też w dużej mierze od zakresu prędkości obrotowej. Najczęściej kupujący skupia się na tej maksymalnej, ale minimalna jest równie ważna: używana jest przecież do wiercenia w najtwardszych materiałach, a także podczas wykonywania najbardziej precyzyjnych prac. Prędkość obrotowa może być regulowana stopniowo lub płynnie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na maksymalną średnicę wiercenia. Zależy ona przede wszystkim od mocy silnika danej wiertarki, ale też od maksymalnej średnicy wiertła, jakie może w danej maszynie zostać umieszczone.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag wiertarka stołowatag komunikat firmy