Widmo utrwalenia się podwyższonej inflacji niepokoi Polaków

30-12-2021, 16:51

Inflacja, która w dobiegającym końca roku zaraz po pandemii koronawirusa była jednym z najczęściej poruszanych tematów, prawdopodobnie również w 2022 roku zdominuje nagłówki artykułów na portalach ekonomicznych. Warto wiedzieć, że chociaż banki centralne zrezygnowały z narracji o jej przejściowym charakterze, wpływ ich działań mających ograniczyć utrwalenie się inflacji nie będzie widoczny w najbliższym czasie. A to oznacza jedno – 2022 rok upłynie pod znakiem wzrostu cen.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Obecnie warto przyjrzeć się najnowszym prognozom Narodowego Banku Polskiego, które niestety nie napawają optymizmem. Prezes Narodowego Banku Polskiego wskazał, że śródroczna inflacji CPI w 2022 roku wyniesie 7,6%, czyli więcej niż przewidywane 5,1% w 2021 roku oraz że maksymalny poziom inflacji CPI przypadnie na czerwiec 2022 roku (8,3%), a następnie będzie ona się stopniowo obniżać, by w ostatnim miesiącu roku wynieść 6,2%. Co istotne, w najnowszych prognozach zdyskontowany został już wpływ rządowej tarczy antyinflacyjnej oraz uwzględnione nowe taryfy na prąd i gaz. 

Obawy przed dalszym wzrostem cen motywują coraz szersze grono Polaków do aktywności na rynkach inwestycyjnych. Z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research na zlecenie Tavex dotyczącego oczekiwań inflacyjnych Polaków wynika, że 10% badanych inflacja już zachęciła do inwestowania. Jednocześnie co piąty ankietowany na pytanie, czy inflacja wpływa na Pani/Pana decyzje inwestycyjne, wybrał odpowiedź „Tak, ale dopiero myślę o inwestowaniu”.

- Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że inflacja „zjada ich oszczędności” i wobec tego coraz rzadziej przyjmują najgorszą z możliwych postaw – bierność – mówi Aleksandra Olbryś, Analityk ds. Rynku Złota. Zainteresowanie aktywnością na rynkach inwestycyjnych idzie w parze z oczekiwaniami Polaków związanymi z dalszym wzrostem cen – dodaje.

Uczestnicy badania firmy Tavex zapytani o przewidywany poziom inflacji pod koniec pierwszej połowy 2022 roku najczęściej wybierali odpowiedź 6,00%-7,99% (31,8% wszystkich badanych). W odniesieniu do oczekiwań inflacyjnych na koniec przyszłego roku ankietowani byli nieco mniej optymistyczni – 23,6% Polaków uznało, że poziom inflacji zawrze się w widełkach 6,00%-7,99% na rzecz wzrostu odsetka badanych, którzy uznali, że inflacja wyniesie 8,00%-10,00% (22,9% wszystkich uczestników badania). Oczekiwania Polaków wyraźnie obrazują, jak głęboko w ich świadomości obecne jest przeświadczenie o utrwaleniu się presji inflacyjnej i konieczności podjęcia działań, których celem jest przeniesienie wartości pieniądza w czasie. 

- Powszechne obawy związane z inflacją – przeszło 80% uczestników badania zadeklarowało, że martwi ich wzrost przeciętnego poziomu cen – materializują się w postaci wzmożonego zainteresowania fizycznym złotem inwestycyjnym, które powszechnie uważane jest za formę zabezpieczenia przed inflacją. W grudniu 2021 roku firma Tavex sprzedała przeszło 16 tysięcy uncji tego metalu w postaci sztabek i monet – podsumowuje Aleksandra Olbryś, Analityk ds. Rynku Złota.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.