Wczesny inwestor Facebooka Peter Thiel pozbywa się większości akcji

21-08-2012, 09:11

Peter Thiel wspierał Facebooka od 2004 roku. Teraz sprzedał swoje akcje i nie ma dla niego znaczenia, że ich cena jest niemal o połowę niższa niż w czasie giełdowego debiutu. Ten inwestor zarobi i to nieźle. Stracą inni.

Na początku sierpnia świat obiegła informacja, że Facebook stracił połowę wartości - cena akcji spadła poniżej psychologicznej bariery 20 dolarów (w czasie debiutu te akcje kosztowały 38 dolarów). Teraz cena oscyluje wokół tych 20 dolarów i nic nie wskazuje na to, aby miała gwałtownie skoczyć. Wykres poniżej prezentuje zmiany cen na przestrzeni 3 miesięcy.

wykres

Co więcej, cenę akcji może obniżyć informacja, że swoje udziały w Facebooku sprzedał Peter Thiel, znany inwestor i krytyk systemu edukacji (który zresztą sam wykłada).

Z dokumentu opublikowanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wynika, że w ubiegłym tygodniu Peter Thiel sprzedał ok. 20 mln akcji Facebooka m.in. poprzez firmę Founders Found. Akcje zostały sprzedane w cenie od 19,27 do 20,69 dolarów. Ich łączna wartość to ok. 369 mln dolarów.

Czytaj: Wreszcie usuniesz z Facebooka swoje zdjęcia i to naprawdę

Innych posiadaczy akcji Facebooka ta wiadomość nie ucieszy. Po pierwsze nie jest dobrym sygnałem to, że inwestor instytucjonalny wyzbywa się akcji w momencie, kiedy mówi się o giełdowej porażce. To wyzbycie się akcji następuje zaraz po wygaśnięciu tzw. IPO lock-up, czyli porozumienia ograniczającego możliwość wprowadzania akcji na rynek. Takim porozumieniem związani są często pracownicy firmy oraz znaczący inwestorzy. Ma ono zapobiegać masowemu wyprzedawaniu akcji, co mogłoby wpłynąć na ich cenę. 

Sonda
Peter Thiel sprzedał akcje Facebooka bo...
  • wie, że to zła inwestycja
  • chce włożyć pieniądze w coś nowego
  • obie odpowiedzi są prawdziwe
wyniki  komentarze

Thiel był związany porozumiem IPO lock-up do ubiegłego tygodnia i zaraz po jego wygaśnięciu sprzedał akcje. Kolejne porozumienia tego typu będą wygasać w ciągu następnych miesięcy, co może powodować kolejne wyprzedaże, a zatem również spadki cen. 

Tych, którzy zainwestowali w Facebooka po debiucie, zapewne zaboli fakt, że Thiel nieźle zarobił, podczas gdy oni sporo stracili. Thiel zainwestował w Facebooka już w roku 2004, wykładając najpierw 500 tys. USD. Już w czasie giełdowego debiutu Facebooka pozbył się części udziałów, zarabiając o ponad 100 mln więcej. Do tej pory mógł on zarobić na sprzedaży udziałów Facebooka blisko miliard dolarów.

Thiel nigdy nie był "zwykłym posiadaczem" akcji Facebooka. Od dawna wspierał on serwis społecznościowy i powszechnie wiadomo, że Mark Zuckerberg słuchał jego rad. Jeśli ten człowiek wyzbywa się sporej części udziałów w Facebooku, to raczej trudno uwierzyć w to, aby miał on pełne zaufanie do przyszłości firmy, na której rozwój sam wpływał. Owszem, można to tłumaczyć chęcią inwestowania w nowe przedsięwzięcia, ale mimo to sprzedaż akcji Thiela nie budzi dobrych skojarzeń. 

Czytaj: Facebook zniszczy dane biometryczne? Jest nowe postępowanie dotyczące rozpoznawania twarzy


Źródło: SEC, Forbes
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930