Ustalmy zasady dla monitoringu wizyjnego! RPO występuje do ministra

20-03-2013, 14:07

Jakie prawo reguluje w Polsce kwestie monitoringu wizyjnego? Otóż żadne. Kamery w przestrzeni publicznej umieszcza sobie każdy, kto chce i jak chce. Rzecznik Praw Obywatelskich nie po raz pierwszy zwrócił się do przedstawiciela rządu o rozwiązanie tego problemu.

Kamery nadzorują nas, ale czy ktoś nadzoruje kamery? To jest bardzo dobre pytanie i niestety trzeba powiedzieć, że w Polsce kamer monitoringu nie nadzoruje nikt. Oznacza to, że:

  • nie wiemy, ile kamer nas obserwuje i gdzie możemy się ich spodziewać;
  • nie wiemy, jakie są prawa osób monitorowanych;
  • nie wiemy, czy monitoring jest opłacalny, tzn. czy jego stosowanie faktycznie daje oszczędności, a utrzymanie jednej kamery może kosztować tysiące złotych rocznie.

Wiedza to nie wszystko. W kraju cywilizowanym powinny istnieć jakieś ogólne zasady umieszczania kamer w przestrzeni publicznej. Powinno być jasne, gdzie można stosować kamery, jakie technologie nie powinny im towarzyszyć, jak traktować nagrania. Jeśli prawo pozwala na umieszczanie kamer np. w toaletach i nie zapobiega przekazywania nagrań mediom, to nie jest dobrze.

RPO: Ustalmy zasady dla monitoringu

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz podjęła kolejną próbę zmiany tego stanu rzeczy. W ubiegłym tygodniu oficjalnie wystąpiła ona do Ministra Spraw Wewnętrznych z prośbą o przedstawienie aktualnego stanu prac nad ustawą o monitoringu oraz kalendarza planowanych w tej sprawie działań.

Ponadto pani Rzecznik zwróciła uwagę na fakt, że nowe przepisy powinny być konsultowane ze stroną społeczną i trzeba zapewnić zaangażowanie wspólnot lokalnych w ocenę potrzeby instalacji monitoringu. Pełną treść wystąpienia RPO znajdziecie pod tym tekstem.

zdjęcie
fot. Ade Rowbotham (lic. CC BY 2.0)

Rząd od dawna wie o problemie

Niestety nie jest to pierwsze tego typu wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

  • W  latach 2007-2010 RPO informował ministrów edukacji o konieczności uregulowania monitoringu w szkołach.
  • W roku 2010 ministrowi zdrowia sygnalizowano konieczność uregulowania kwestii kamer w szpitalach.
  • W roku 2011 RPO wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z wnioskiem o przeprowadzenie prac legislacyjnych, mających na celu kompleksowe uregulowanie kwestii monitoringu wizyjnego.
  • W roku 2012 RPO sygnalizował ministrowi ds. budownictwa potrzebę uregulowania monitoringu w zasobach mieszkaniowych. 

Sonda
Czy powinna powstać ustawa regulująca monitoring wizyjny?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

RPO Irena Lipowicz twierdzi, że otrzymywała od strony rządowej zapewnienia o prowadzeniu prac w tym zakresie lub przynajmniej planowaniu ich. Niestety do tej pory nie widać efektu.

Poniżej pełna treść wystąpienia RPO.

1707848 by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031