Usługi chmurowe: KE tworzy grupę ekspertów, która opracuje najlepsze praktyki

28-10-2013, 14:56

Komisja Europejska już w zeszłym roku zapowiedziała ustalenie standardów w zakresie świadczenia usług chmurowych. Dziś powołano grupę ekspertów, którzy zajmą się ich wypracowywaniem.

Czytelnicy Dziennika Internautów mogą pamiętać, że we wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie. W głównych założeniach tej strategii znalazło się m.in. rozwiązanie problemów z interoperacyjnością, promowanie unijnych mechanizmów certyfikacji i opracowanie wzoru bezpiecznych i uczciwych warunków dla umów dotyczących usług w chmurze.

KE ma grupę ekspertów od chmur

Dziś Komisja Europejska uczyniła kolejny krok w kierunku realizacji strategii. Utworzyła grupę ekspertów, która ma opracować bezpieczne i sprawiedliwe warunki umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej. Zadaniem grupy będzie wskazanie najlepszych praktyk, które pozwolą rozwiać obawy konsumentów i małych przedsiębiorstw, zwykle niechętnie decydujących się na zakup tego typu usług.

- Na posiedzeniu Rady Europejskiej w ubiegłym tygodniu przywódcy UE wezwali do działań, które przyczyniłyby się do stworzenia jednolitego rynku usług w chmurze obliczeniowej. Komisja wywiązuje się ze swojego zadania. Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, mogłoby pomóc stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto UE o ok. 1% rocznie do 2020 r. -  mówiła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Co dalej?

W skład grupy ekspertów wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze, konsumentów i MŚP, środowisk akademickich i prawniczych. Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć w dniach 19-20 listopada 2013 r., a jej sprawozdanie spodziewane jest na wiosnę 2014 r.

Sonda
Czy unijne standardy w zakresie usług chmurowych pomogą w wykorzystaniu potencjału tych usług?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Wyniki prac grupy zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym, który zainicjuje konsultacje publiczne na temat przyszłych działań w kwestii umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej na rzecz konsumentów i MŚP. Dokładniejsze informacje o samej grupie można znaleźć w Rejestrze grup ekspertów Komisji.

Warto przy okazji zauważyć, że dla przyszłości chmur obliczeniowych w UE znaczenie będą miały nie tylko wypracowywane przez ekspertów standardy. Istotna dla rozwoju tych usług będzie także reforma prawa ochrony danych w UE oraz prace nad tzw. europejskim prawem umów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy