Usługi chmurowe: KE tworzy grupę ekspertów, która opracuje najlepsze praktyki

28-10-2013, 14:56

Komisja Europejska już w zeszłym roku zapowiedziała ustalenie standardów w zakresie świadczenia usług chmurowych. Dziś powołano grupę ekspertów, którzy zajmą się ich wypracowywaniem.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Czytelnicy Dziennika Internautów mogą pamiętać, że we wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie. W głównych założeniach tej strategii znalazło się m.in. rozwiązanie problemów z interoperacyjnością, promowanie unijnych mechanizmów certyfikacji i opracowanie wzoru bezpiecznych i uczciwych warunków dla umów dotyczących usług w chmurze.

KE ma grupę ekspertów od chmur

Dziś Komisja Europejska uczyniła kolejny krok w kierunku realizacji strategii. Utworzyła grupę ekspertów, która ma opracować bezpieczne i sprawiedliwe warunki umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej. Zadaniem grupy będzie wskazanie najlepszych praktyk, które pozwolą rozwiać obawy konsumentów i małych przedsiębiorstw, zwykle niechętnie decydujących się na zakup tego typu usług.

- Na posiedzeniu Rady Europejskiej w ubiegłym tygodniu przywódcy UE wezwali do działań, które przyczyniłyby się do stworzenia jednolitego rynku usług w chmurze obliczeniowej. Komisja wywiązuje się ze swojego zadania. Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, mogłoby pomóc stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto UE o ok. 1% rocznie do 2020 r. -  mówiła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Co dalej?

W skład grupy ekspertów wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze, konsumentów i MŚP, środowisk akademickich i prawniczych. Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć w dniach 19-20 listopada 2013 r., a jej sprawozdanie spodziewane jest na wiosnę 2014 r.

Sonda
Czy unijne standardy w zakresie usług chmurowych pomogą w wykorzystaniu potencjału tych usług?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Wyniki prac grupy zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym, który zainicjuje konsultacje publiczne na temat przyszłych działań w kwestii umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej na rzecz konsumentów i MŚP. Dokładniejsze informacje o samej grupie można znaleźć w Rejestrze grup ekspertów Komisji.

Warto przy okazji zauważyć, że dla przyszłości chmur obliczeniowych w UE znaczenie będą miały nie tylko wypracowywane przez ekspertów standardy. Istotna dla rozwoju tych usług będzie także reforma prawa ochrony danych w UE oraz prace nad tzw. europejskim prawem umów.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.