Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Unijne prawo Cię denerwuje? Powiedz o tym Brukseli... przez internet

06-11-2012, 15:22

10 najbardziej denerwujących aktów prawnych Unii Europejskiej chce wyłonić Komisja Europejska dzięki ankiecie online. Każdy może wziąć w niej udział, więc czemu nie spróbować?

Wszyscy wiemy, że raz ustalone prawo może być nieżyciowe, a czasem nawet szkodliwe i niebezpieczne. Nierzadko jest to prawo ustalone na poziomie Unii Europejskiej, co wiąże ręce naszym politykom. Dobrym tego przykładem mogą być głupie przepisy dotyczące ciasteczek.

Komisja Europejska postanowiła dokonać przeglądu prawa, aby zminimalizować obciążenia dla małych i średnich film. W tym celu przygotowana została ankieta online, która ma wyłonić 10 najbardziej denerwujących unijnych aktów prawnych. Kwestionariusz składający się z trzech części dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej. Badania potrwają do 21 grudnia.

Wystarczy wskazać

Udział w badaniu nie powinien zająć dużo czasu. Pierwsza część formularza wymaga przedstawienia informacji o tym kogo reprezentujemy oraz w jakim kraju znajduje się nasza siedziba.

W drugiej części formularza możemy wskazać uciążliwe obszary prawa, akty prawne lub wymogi prawne. Możemy je opisać lub wybrać z gotowej listy. W ostatniej części można wskazać przykład aktu prawnego, który został zmieniony i jest mniej uciążliwy niż wcześniej.

zrzut z ekranu

Konsultacje nie tylko od święta?

To ciekawy przykład zwracania się do obywateli o opinię. Warto przy tej okazji zauważyć, że właśnie dzięki internetowi przeprowadzanie badań społecznych przez twórców prawa może być tanie i właściwie ustawiczne.

To powinna być dobra lekcja konsultacji także dla naszych polityków. Dlaczego nikt nie spyta nas o 10 najgorszych polskich ustaw? Dlaczego nie zaczniemy pytać przez internet o to, jakie inicjatywy są najpilniejsze? Czy nie można pytać ot tak, a nie tylko w ramach prac nad konkretnym projektem?

Niestety obecnie w Polsce nawet zwykłe konsultacje społeczne nie są dobrze zakotwiczone w prawie, a powinno być inaczej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska