UK: Chcą wyłudzić pieniądze na p2p?

27-01-2010, 07:54

Brytyjska poczta ma mnóstwo pracy - jedna z kancelarii prawnych wysłała już kilkadziesiąt tysięcy listów, w których żąda zapłaty 500 funtów tytułem umorzenia sprawy o dzielenie się chronionymi plikami. Coraz więcej osób zgłasza jednak, że z p2p nie mają nic wspólnego.

Ponad 150 osób zgłosiło się już do brytyjskiej organizacji Which?, twierdząc, że niesłusznie otrzymali listy z kancelarii ACS:Law, w których informuje się ich o naruszeniu prawa autorskiego i konieczności zapłaty 500 funtów. W przeciwnym razie sprawa może zostać skierowana do sądu - informuje BBC News. Dziennik Internautów o sprawie informował już w listopadzie zeszłego roku.

ACS:Law utrzymuje, że jej metody pozyskiwania adresów IP, z wykorzystaniem których dochodzi do dzielenia się plikami, w tym pornografią, jest całkowicie godna zaufania. Jej przedstawiciele przyznali jednak, że część spraw została zamknięta - nie podano jednak ani liczb, ani powodów takiego działania.

Żaden pozew nie trafił jeszcze także do sądu. Nietrudno się temu dziwić - jednoznaczne udowodnienie przed sądem naruszenia prawa przez konkretną osobę może być w przypadku dzielenia się plikami chronionymi prawem autorskim niezwykle trudne, a co za tym idzie także kosztowne.

Which? szacuje, że takie listy mogły zostać wysłane nawet do 50 tysięcy Brytyjczyków. Oczekuje się zgłaszania kolejnych osób, twierdzących, że zostały niesłusznie posądzone o nielegalne działania. Wiele z nich, nie chcąc narażać się na konflikt z prawem, zapłaci wskazaną w liście kwotę. Organizacja radzi jednak, by łatwo się nie poddawać.

Jeśli adresat listu jest zdania, że nie dopuścił się przestępstwa, powinien z całą stanowczością temu zaprzeczyć, a także - w miarę możliwości - dostarczyć dowód, na podstawie którego możliwe będzie stwierdzenie, gdzie przebywał w momencie popełnienia przestępstwa.

Kancelaria zapowiedziała, że w najbliższym czasie wysyłać będzie kolejne listy.


Źródło: BBC News, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag Wielka Brytaniatag whichtag pieniądzetag p2p
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930