UE: Profile nastolatków będą lepiej chronione

11-02-2009, 08:38

Ograniczenie w przeszukiwaniu profili osób poniżej 18 roku życia ma być jednym z zabezpieczeń, jakie w porozumieniu z Komisją Europejską wprowadzi 17 dużych portali społecznościowych, w tym Nasza-Klasa.pl, YouTube i Facebook. Inicjatywę ogłoszono wczoraj z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

Pierwsze europejskie porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nastolatków korzystających z portali społecznościowych podpisało w Luksemburgu 17 firm: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe oraz Zap.lu.

W całej Europie z wymienionych witryn korzysta 41,7 mln osób. W ciągu ostatniego roku liczba użytkowników tych portali wzrosła w Europie o 35%, a do 2012 r. oczekuje się, że prawie się potroi i osiągnie 107,4 mln osób.

Dzięki porozumieniu administratorzy serwisów społecznościowych po raz pierwszy oficjalnie uznali, że prowadzona przez nich działalność wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Określili też zagrożenia, na jakie narażeni są ich użytkownicy (nękanie, uwodzenie i ryzykowne ujawnianie informacji). Dlatego zobowiązali się wprowadzić następujące środki zaradcze:

  • Wprowadzenie łatwo dostępnego przycisku "zgłoś nadużycie".
  • Zagwarantowanie domyślnego ustawienia "prywatne/poufne" w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy są zarejestrowani jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.
  • Zagwarantowanie braku możliwości przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki).
  • Zagwarantowanie stałej widoczności i dostępności opcji ochrony prywatności, tak by użytkownicy mogli łatwo sprawdzić, czy tylko ich znajomi, czy też cały świat widzi to, co umieszczają w sieci.
  • Zapobieganie korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników: jeżeli portal społecznościowy jest przeznaczony dla nastolatków powyżej 13. roku życia, to zarejestrowanie się osób młodszych powinno być utrudnione.

Do kwietnia 2009 r. portale społecznościowe poinformują Komisję o swoich strategiach w zakresie bezpieczeństwa, a także programach wprowadzenia ich w życie.

Podpisane porozumienie jest wynikiem dyskusji prowadzonych w grupie roboczej ds. społeczności sieciowych (Social Networking Task Force), powołanej przez Komisję w kwietniu 2008 r. Wśród podobnych inicjatyw w tej dziedzinie można wymienić wskazówki dotyczące społeczności internetowych wydane przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w kwietniu 2008 r. oraz szereg odrębnych umów zawartych przez firmy Myspace oraz Facebook z prokuratorami generalnymi w 49 stanach USA.

- Społeczności internetowe dysponują w Europie ogromnym potencjałem i mogą przyczynić się do zdynamizowania gospodarki (...) pod warunkiem, że dzieci i młodzież będą mogły im zaufać (...). Będę uważnie obserwować realizację podpisanego dziś porozumienia w praktyce, a Komisja powróci do tej kwestii za rok – zapowiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.


Następny artykuł » zamknij

Oszczędzaj energię z Google

Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930