Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ubezpieczenie OC samochodu - 5 zasad, o których powinieneś pamiętać

09-10-2015, 08:24

Stało się! Jesteś dumnym posiadaczem samochodu. Jako nowy właściciel pojazdu musisz zadbać o ubezpieczenie OC dla tego auta. Zakup pierwszego samochodu to dopiero początek wydatków. Praktycznie nie da się kupić używanego auta na zasadzie “płacę i jeżdżę”. Większość aut zaczyna swoją służbę u kolejnych właścicieli od wizyty w warsztacie, za którą naturalnie trzeba zapłacić, aby mechanicy usunęli usterki, których poprzedni posiadacz nie naprawiał, bo liczył na sprzedaż. Kolejnym wydatkiem jest zakup ubezpieczenia OC. Zrób to z głową i pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

5 zasad, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję o ubezpieczeniu OC dla Twojego pojazdu

 

1. Sprawdź ubezpieczenie poprzedniego właściciela pojazdu, bo jako nowy nabywca możesz korzystać z ubezpieczenia OC po zbywcy auta.

Jeśli nie kupiłeś „ nówki sztuki” z salonu, to posiada ważne ubezpieczenie OC w firmie X. Ty jako nowy właściciel pojazdu razem z samochodem nabywasz prawo do korzystania z ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu samochodu. Prawo to przysługuje Ci na podstawie art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Możesz korzystać z tego OC do końca trwania okresu, na jaki została zawarta polisa przez poprzedniego właściciela samochodu. Musisz również wiedzieć, że jeżeli poprzedni właściciel nie zapłacił składki za cały rok, to zakład ubezpieczeń ma prawo wymagać od Ciebie opłaty pozostałej części składki od dnia, w którym kupiłeś samochód

Koniecznie poproś poprzedniego właściciela, aby oprócz dokumentów samochodu przekazał Ci także polisę OC.

2. Nie musisz decydować się na OC po zbywcy - możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC

Jeżeli nie chcesz korzystać z ubezpieczenia zakupionego razem z samochodem, wypowiedz umowę OC zgodnie z przysługującym Ci prawem (art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Pamiętaj, że skuteczne wypowiedzenie musi zawierać Twój podpis jako właściciela pojazdu oraz musi być złożone w formie pisemnej. Najlepiej dołącz do wypowiedzenia kopię umowy sprzedaży, aby ubezpieczyciel wiedział, że pojazd zmienił właściciela. Ubezpieczenie OC zostanie rozwiązane z dniem wypowiedzenia.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC musi mieć ciągłość. Jeszcze przed wypowiedzeniem OC poprzedniego właściciela wykup OC na siebie.

3. Porównuj oferty – nie kupuj pierwszego z brzegu ubezpieczenia OC

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz kupić nowe ubezpieczenie OC, zrób to z głową i wybierz najtańszą ofertę. Oczywistym jest, że przy ubezpieczeniu OC liczy się głównie cena, bo jego zakres w każdej firmie jest taki sam. Obecnie jest wiele możliwości - możesz kupić polisę u agenta, przez telefon lub internet. Każda z tych opcji oznacza dla Ciebie inne rabaty i promocje. Warto poświęcić kilka minut i to sprawdzić! Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu - wystarczy że skorzystasz z internetowej porównywarki ubezpieczeń, np. mfind.pl. Porównuj ceny ubezpieczenia OC co roku i wybieraj najtańsze. Jeśli interesujesz się też dobrowolnym ubezpieczeniem AC, możesz je kupić w pakiecie z obowiązkowym OC.

4. Zadbaj o ciągłość ubezpieczenia OC, aby nie zapłacić kary z UFG

Nie możesz dopuścić, aby powstała przerwa pomiędzy jednym a drugim ubezpieczeniem OC Twojego pojazdu. Ty odpowiadasz za ubezpieczenie od daty zakupu samochodu.

W przypadku gdy pojawi się przerwa w ubezpieczeniu OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę finansową na Ciebie jako właściciela pojazdu.

kalkulator

W 2015 roku kary dla właścicieli samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

  • przerwa w ubezpieczeniu wyniesie powyżej 14 dni - 3500 zł
  • przerwa w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni - 1750 zł
  • przerwa w ubezpieczeniu do 3 dni - 700 zł

Aby UFG mógł nałożyć karę za brak ubezpieczenia OC, wcale nie musisz „wpaść” przy policyjnej kontroli drogowej. Fundusz ma system zwany Wirtualnym Policjantem, który automatycznie wychwytuje przerwy w ciągłości OC. Wirtualny Policjant efektywnie pomaga UFG w walce z brakiem ubezpieczenia. System jest tak skonstruowany, że bez problemu szybko i precyzyjnie zidentyfikuje nawet krótką przerwę w ubezpieczeniu OC. Nie sprawdzaj skuteczności systemu UFG na swoim samochodzie i kup dla niego ubezpieczenie OC.

5. Twoje ubezpieczenie OC działa również za granicą

Jeśli masz polskie ubezpieczenie OC, możesz śmiało korzystać z samochodu poza granicami Polski. Podróżując po krajach Unii Europejskiej i drogach większości państw Europy nie musisz mieć żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Dzięki ubezpieczeniu OC kupionemu w Polsce masz święty spokój, bo nawet gdy spowodujesz wypadek za granicą, Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Z kolei jeżeli planujesz podróż samochodem do takich krajów jak Rosja, Ukraina, Turcja czy Maroko, musisz mieć Zieloną Kartę. Towarzystwo, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC, wystawi Zieloną Kartę na Twoją prośbę.

 

Marta Sokołowska - Specjalistka porównywarki ubezpieczeń mfind.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR