Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

TVP ruszyła z naziemną telewizją cyfrową

GazetaPrawna.pl 27-10-2010, 20:59

Od środy telewizyjne kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia - można oglądać za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Sygnał cyfrowy dociera do 58 proc. mieszkańców tego obszaru.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online). Możliwe będzie także m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich" blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. TVP podała też, że nie będzie prowadziła ani sprzedaży, ani subsydiowania dekoderów niezbędnych widzom nieposiadającym odbiorników telewizyjnych przystosowanych do odbioru sygnału cyfrowego.

Uruchomienie telewizji cyfrowej TVP będzie odbywało się w czterech etapach. W środę emisja rozpoczęła się w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie - do 27 kwietnia 2011 r. - ruszy w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (20 proc. mieszkańców tego obszaru), a do 27 października 2011 r. ma zostać uruchomiona w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. (45 proc. mieszkańców).

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. TVP ruszyła z naziemną telewizją cyfrową

PAP

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *