TP mocno inwestuje

13-01-2010, 08:12

W ramach umowy z UKE największy polski telekom przyjął na siebie określone zobowiązania inwestycyjne. Firma poinformowała właśnie o postępach prac.

Zawarcie porozumienia przez Telekomunikację Polską i Urząd Komunikacji Elektronicznej to jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2009. Blisko rok trwały rozmowy i ustalanie zasad funkcjonowania polskiego rynku telekomunikacyjnego. UKE wszczął nawet procedurę podziału funkcjonalnego telekomu, co niewątpliwie wpłynęło na przyspieszenie rokowań.

Jednym z warunków umowy było zobowiązanie inwestycyjne Telekomunikacji Polskiej w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu. Operator zobowiązał się, że w ciągu trzech lat wybuduje około 500 tysięcy nowych linii, kolejne 700 tysięcy ma zostać zmodernizowanych. Po tym czasie przynajmniej milion linii miałoby mieć przepustowość na poziomie 6 Mb/s.

Firma przekazała wczoraj informacje dotyczące postępów prac związanych z realizacją inwestycji. W ostatnim kwartale ubiegłego roku TP stworzyła 40 tysięcy nowych szybkich łączy, głównie na terenach wiejskich oraz w małych i średnich miastach. W I kwartale 2010 roku ma zostać oddanych kolejnych 26 tysięcy nowych łączy.

W tym roku ma zostać uruchomionych także 70 tysięcy łączy w obszarach tzw. białych plam, Telekomunikacja Polska zleca już wykonanie odpowiednich inwestycji. Jest to także część strategii walki z wykluczeniem cyfrowym. Powyższe inwestycje zakładają budowę sieci miedzianych.

W przygotowaniu są inwestycje w budowę sieci światłowodowej do ponad 220 obszarów centralowych, w których nie ma jeszcze węzłów szerokopasmowych. Powinno to pozwolić na uruchomienie około 30 tysięcy nowych łączy.

Łącznie do końca pierwszego kwartału 2010 roku inwestycje powinny obejmować budowę około 300 tysięcy łączy. TP zapewnia, że postępy są na bieżąco monitorowane, plan inwestycyjny ma być także systematycznie powiększany.

>> Czytaj także: TP i UKE nagrodzone za zawarcie porozumienia


Następny artykuł » zamknij

Drugi Wektor dla TP

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy