Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Toyota chce kontrolować tapety na pulpitach

19-11-2008, 07:53

Toyota może zasłynąć jako pierwsza firma, która walczyć będzie o tapety na pulpity komputerów. Nie podoba się jej, że nie ma kontroli nad wszystkimi obrazami przedstawiającymi jej produkty.

Tapety na pulpit stały się przedmiotem sporu między właścicielem serwisu Desktopnexus a Toyotą, jednym z największych producentów samochodów na świecie. Toyota zażądała od operatora serwisu usunięcia wszystkich tapet przedstawiających samochody marek Toyota, Scion oraz Nexus.

Właściciel serwisu - Harry Maugans - skontaktował się z Toyotą. Przedstawiciel koncernu powiedział mu po prostu, że wszystkie obrazy przedstawiające samochody firmy mają zostać natychmiast usunięte, nawet te, których prawa autorskie należą do innych osób bądź firm - podaje serwis TorrentFreak.

Prawnicy firmy nie chcieli wskazać konkretnych tapet, do których Toyota rzekomo posiada prawa autorskie. Twierdzili, że Maugans musiałby najpierw im za to zapłacić. Właściciel Desktopnexus boi się ewentualnego procesu sądowego oraz precedensu, gdyby wygrała Toyota. Mogłoby to uruchomić podobną lawinę pozwów, jak w przypadku przemysłu muzycznego.

Nie ma też co ukrywać, że właściciel Desktopnexus nie miałby żadnych szans, gdyby doszło do procesu sądowego z firmą, która ma 23 miliardy dolarów na koncie.

Widać jednak, że firma do końca nie jest chyba przekonana, że postępuje zgodnie z prawem i powszechną praktyką. Żądanie nie zostało wysłane w odpowiedniej formie. Toyota nie udowodniła także, że posiada prawa autorskie do jakichkolwiek obrazów, o których usunięcie poprosiła.

Trudno wytłumaczyć zachowanie Toyoty, zwłaszcza że tapety z jej samochodami to niezła i w dodatku darmowa reklama dla firmy. Wartość nie do przecenienia w sytuacji kryzysu gospodarczego, który zmusza wiele osób do oszczędności.


Źródło: TorrentFreak


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031