Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Płaskie telewizory oraz cyfrowe odbiorniki radiowe zagrażają walce z globalnym ociepleniem. Udział tychże w spożyciu energii elektrycznej bardzo szybko rośnie - alarmują brytyjscy naukowcy.

Z wyników badań organizacji Energy Saving Trust, do których dotarła BBC wynika, że "gadżety", jak nazywane są m.in. płaskie telewizory i cyfrowe radia, odpowiadają za 1/3 zużycia energii elektrycznej na Wyspach Brytyjskich. Do 2020 udział tychże ma wzrosnąć do 45%.

Spora część z 12 miliardów funtów, które co roku Brytyjczycy przeznaczają na zakup sprzętu elektronicznego, wydawana jest na urządzenia o wyższym zużyciu energii elektrycznej. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zmiana prawa, która zakłada, że do 2012 roku w Wielkiej Brytanii dostępny będzie jedynie cyfrowy sygnał telewizyjny, co zmusza wielu mieszkańców tego kraju do zakupów nowych telewizorów.

Według Pauli Owen, autorki raportu, używane obecnie płaskie telewizory zużywają nawet 3 razy więcej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. Po części tylko wynika to z faktu, że kupowane obecnie odbiorniki są większe.

Problemem są także urządzenia, które mimo, że nie są używane, pobierają nadal energię. Chodzi tu w szczególności o radia i telewizory, będące w stanie "stand by", czy ładowarki do telefonów komórkowych, które podłączone są do gniazdek, ale baterii w aparatach nie ładują. W tej ostatniej dziedzinie widać jednak znaczny postęp w ostatnich latach.

Jak zauważono w raporcie, mimo że jednostkowe zużycie prądu przez te urządzenia nie jest znaczne, to jednak w skali całego kraju jest ogromne. Wynika to z faktu, że płaski telewizor cyfrowy posiada obecnie około 80% gospodarstw domowych (dane Ofcom, odpowiednika naszego UKE), a telefonów komórkowych jest około 63 milionów (na 61 milionów mieszkańców).

Autorka raportu konkluduje, że wiele do zrobienia ma każdy nas. A zacząć można od wyłączania urządzeń, z których nie korzystamy.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

iPhone pod lupą hackerów

Źródło: BBC