Telepraca tak, ale tylko na zlecenie

GazetaPrawna.pl 06-10-2010, 13:53

Pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników na umowę o pracę, bo oznacza to dla nich dodatkowe koszty. Dlatego najczęściej, jeżeli decydują się na telepracownika, wykonuje on swoje obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej.

W Polsce jedynie 11 proc. pracowników deklaruje chęć podjęcia zatrudnienia w formie telepracy. Polega ona na wykonywaniu pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa. Dla firmy to przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności, bo telepracownik pracuje najczęściej w swoim miejscu zamieszkania. Z kolei dla pracownika to oszczędność czasu na przejazdach, a także sposób połączenia pracy z obowiązkami domowymi. To atrakcyjny sposób np. na powrót na rynek pracy dla matek czy podjęcie pierwszego zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne.

Aby zachęcić pracodawców do zatrudnienia telepracowników, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zorganizowała dla nich specjalne szkolenie sfinansowane z pieniędzy z Unii. Niestety środki zostały niepotrzebnie wydane, bo uczestnicy nadal nie są przekonani do tej formy zatrudnienia.

Pracodawcy mogą zatrudnić telepracownika na etat lub na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zdecydowana większość wybiera tę drugą możliwość. Obecnie współpracuję z 10 osobami na zasadach telepracy, ale mam z nimi podpisane umowy-zlecenia lub o dzieło – mówi Agata Bryzgalska, właścicielka firmy Laboratorium Innowacji w Koninie. Tłumaczy, że zawarcie umowy o pracę jest po prostu mniej korzystne dla pracodawcy, chociażby dlatego, że nie ma on możliwości kontrolowania postępu pracy telepracownika na bieżąco.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Telepraca tak, ale tylko na zlecenie

Urszula Mirowska-Łoskot

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telepracownicytag telepracatag przedsiębiorcytag PARP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031