Technology Fast 50: Polskie firmy znów zdominowały ranking

21-10-2011, 13:17

Rekordowa liczba przedsiębiorstw z Polski znalazła się w zestawieniu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Tegorocznym zwycięzcą rankingu Deloitte Technology Fast 50, po 7 latach nieprzerwanej dominacji firm z naszego kraju, została rumuńska spółka Vola.ro.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 identyfikuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie procentowego wzrostu przychodów operacyjnych. Posiada kategorię główną "Technology Fast 50" i dwie podkategorie: "Wschodzące Gwiazdy" oraz "Wielka Piątka".

Pierwsze 10 firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50
fot. - Pierwsze 10 firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50

W zestawieniu znalazły się firmy z Bułgarii, Czech, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Słowacji. Dziewiętnaście z nich po raz pierwszy trafiło do finałowej pięćdziesiątki. Średni wzrost przedsiębiorstw w zestawieniu wyniósł 1068% (przychody 2006 r. versus 2010 r.) i jest to trzeci najlepszy wynik w 12-letniej historii konkursu.

Największy przychód uzyskały ponownie firmy ze Słowacji, wyniósł on 35 mln EUR, za nimi znalazły się przedsiębiorstwa z Bułgarii (przychód na poziomie 8,6 mln EUR), Litwy (7,9 mln EUR) i Polski (7,1 mln EUR). To duże osiągnięcie, mając na uwadze trudności ekonomiczne.

Czytaj: Twórcy największych internetowych sukcesów spotykają się w Polsce

Wschodzące gwiazdy w rankingu Deloitte Technology Fast 50
fot. - Wschodzące gwiazdy w rankingu Deloitte Technology Fast 50

XII edycję corocznego rankingu zdominowały firmy z sektora oprogramowania, których było 22, i branży internetowej - 21. Podobnie jak w roku ubiegłym, siedem z dziesięciu najszybciej rozwijających się firm reprezentuje sektor internetowy. Największa grupa uczestników rankingu to firmy polskie - w zestawieniu znalazło się ich aż 20, drugie miejsce pod względem liczebności zajmują firmy czeskie - 9, kolejne - firmy węgierskie i rumuńskie, które mają po 6 przedstawicieli.

Zwycięzcą w głównej kategorii rankingu w tegorocznej edycji zestawienia jest rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze w internecie. W osiągnięciu sukcesu swój udział ma także dwóch Polaków – Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski. Tworząc Vola.ro oraz jej bliźniacze przedsięwzięcie w Polsce – FRU.PL, od samego początku postawiliśmy na technologię jako podstawowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Cieszymy się, że ta decyzja dziś procentuje – mówi Michał Wrodarczyk, współzałożyciel Vola.ro i FRU.PL.

Wielka Piątka -  Deloitte Technology Fast 50
fot. - Wielka Piątka - Deloitte Technology Fast 50

Polski operator portalu internetowego Netmedia S.A., zwycięzca głównego rankingu z dwóch ostatnich lat, obronił w tym roku pozycję zwycięzcy w kategorii "Wielka Piątka". Jednocześnie trzeci rok z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu głównego.

W kategorii "Wschodzące gwiazdy" wygrała polska spółka biotechnologiczna Selvita S.A., której przychody zwiększyły się o 2623% w ciągu trzech lat. Wygrana jest dla nas niebywałym wyróżnieniem. Miniony rok był dla Selvity bardzo ważny, jak i bardzo szczęśliwy pod względem strategicznym. Jako pierwsza firma w historii polskiej biotechnologii zawarliśmy kontrakt partnerski na rozwój potencjalnego leku na chorobę Alzheimera, zadebiutowaliśmy na rynku NewConnect i znacząco zwiększyliśmy swoje przychody w działalności usługowej. Ta nagroda jest pięknym dopełnieniem tego pasma sukcesów - mówi Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvita SA.

Czytaj: Firmy marnują pieniądze na oprogramowanie (sic!)


Źródło: Deloitte
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy