Technologie w sam raz dla seniorów

07-02-2019, 22:19

Społeczeństwo w Europie i w Polsce coraz szybciej się starzeje, a seniorzy stają się rosnącą grupa docelową we wszystkich segmentach gospodarki. Coraz więcej produktów tworzonych jest z myślą o osobach starszych, a producenci sprzętów technologicznych dokładają starań, aby spełnić ich wymagania.

Osoby starsze to niezwykle ważna grupa docelowa we współczesnym biznesie, która przestaje być marginalizowana i może liczyć na produkty dostosowane do swoich potrzeb – w tym również na sprzęty technologiczne, które spełnią specyficzne wymagania tego segmentu odbiorców.

Intuicyjnie i łatwo

Dzisiejsi seniorzy nie dorastali w czasie cyfrowej rewolucji, wielu z nich dopiero w dojrzałym wieku miało okazję poznać możliwości komputerów, smartfonów czy inteligentnych urządzeń domowych. Z ich punktu widzenia technologia powinna być jak najprostsza i przyjazna – mało intuicyjne urządzenia o skomplikowanym, nieczytelnym interfejsie mogą skutecznie zniechęcić. Zbyt duża liczba funkcji, możliwości i aplikacji stanie się źródłem stresu.

Smartfon skrojony na miarę

Telefony komórkowe nie są już domeną wyłącznie ludzi młodych. Wielu seniorów z powodzeniem korzysta z dotykowych smartfonów: sprawdza codzienne wiadomości, korzysta z aplikacji przypominających o przyjęciu tabletki, przeprowadza wideo rozmowy z rodziną, dokumentuje ważne chwile na zdjęciach, korzysta z portali społecznościowych, co zauważa Karolina Tarnowska, Marketing Category Manager w NEONET. Ekspertka spostrzegła też, że zarówno system iOS jak i Android umożliwiają dostosowanie funkcji telefonu do indywidualnych potrzeb użytkowników – m.in. na zainstalowanie większych, przejrzystych czcionek czy skorzystanie z nakładek upraszczających interfejs. Wyświetlacze OLED, AMOLED i Super AMOLED zapewniają z kolei czysty, odpowiednio jasny obraz.

Starsze osoby przyzwyczajone do tradycyjnych telefonów z klawiaturą również w tym świecie znajdą coś dla siebie. Dedykowane amatorom klasycznych modeli telefony posiadają duże, wygodne przyciski i kontrastowe wyświetlacze. Dodatkowe atuty tego typu sprzętów to wyjątkowo mocna bateria, ergonomiczna obudowa oraz specjalny przycisk bezpieczeństwa, którego naciśnięcie powoduje wykonanie połączenia pod wskazany numer.

Ułatwienie codziennych czynności

Pragmatyczni seniorzy z pewnością docenią również sprzęty, które ułatwią im wykonywanie codziennych obowiązków. Wybór jest bardzo szeroki – od inteligentnych ekspresów do kawy i stacji parowych, aż po czytniki e-booków i tablety.

Zdaniem Tarnowskiej czytnik to bardzo wygodna alternatywa dla tradycyjnych książek - ekran nie męczy oczu, a czcionkę można dowolnie powiększać w zależności od potrzeb. Co najważniejsze – dzięki czytnikowi w niewielkiej torbie zmieści się cała biblioteczka, której nie trzeba dźwigać w podróż na wakacje czy do sanatorium.

Źródło: NEONET


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy