Tania budowa domu od A do Z

22-02-2016, 06:59

Wiele rodzin chciałoby zamieszkać we własnym domu. Z ogrodem i garażem. Wybudowanym za rozsądną kwotę, najlepiej maksymalnie zbliżoną do ceny mieszkania. To cel, który z pozoru może wydawać się niemożliwy do osiągnięcia. Przy starannym planowaniu i niemałym własnym zaangażowaniu jest jednak realny. Podpowiadamy, jak przygotować się do takiej inwestycji.

Od czego zacząć? Gdy mamy już kupioną działkę, a jeszcze lepiej - przed jej zakupem, trzeba zapoznać się z zawartością miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danego terenu plan nie został uchwalony – należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy. Zawartość tych dokumentów jest niezwykle istotna, z nich bowiem dowiemy się, jakim ograniczeniom będzie podlegać budowany przez nas dom. Może na przykład okazać się, na wybranej działce nie wchodzi w rachubę budowa budynku piętrowego lub z płaskim dachem.

Kolejny na liście jest projekt. To najważniejszy element inwestycyjnej układanki. Od niego w dużej mierze zależy nie tylko komfort przyszłych domowników, ale także koszty – zarówno budowy, jak i utrzymania. Tani w budowie dom po pierwsze powinien być nieduży, a po drugie – maksymalnie prosty. Najlepiej na planie prostokąta, z nieskomplikowanym dachem płaskim, dwuspadowym, ewentualnie kopertowym. O zwartej bryle, czyli na przykład z poddaszem użytkowym. Bez piwnicy i niepotrzebnych urozmaiceń – lukarn, wykuszy czy balkonów. Jeśli tak ascetyczna forma nie wydaje się zachęcająca i specjalnie atrakcyjna, można ją ożywić przemyślaną kompozycją materiałów elewacyjnych. Prosta forma ma przy tym dodatkową zaletę – sprzyja energooszczędności. Im mniej znajdzie się w niej elementów utrudniających wykonawstwo, tym łatwiej będzie wyeliminować ryzyko pojawienia się mostków cieplnych (miejsc, przez które ciepło ucieka w sposób niekontrolowany). Warto też ograniczyć liczbę kominów i tak pogrupować pomieszczenia, aby można było je podłączyć do wspólnych kanałów wentylacyjnych.

koparka budowa domu

Odpowiednio wybrany projekt to co najmniej połowa sukcesu. Dalsze pole do optymalizacji kosztów otwiera się podczas budowy domu. Inwestorzy, którym zależy na oszczędnościach, najczęściej decydują się na realizację inwestycji tzw. systemem gospodarczym. Sami kupują materiały budowlane i zatrudniają kolejnych fachowców, a niektóre prace wykonują nawet we własnym zakresie. W ten sposób mogą obniżyć koszty, ale jednocześnie muszą liczyć się z tym, że czas trwania budowy wydłuży się.

Podczas budowy domu niezwykle istotny jest kosztorys. Wiedzą o tym zwłaszcza inwestorzy, którzy ubiegają się o kredyt na budowę. Bez kosztorysu go nie otrzymają. Najlepiej, aby kosztorys został przygotowany przez fachowca, który posiada odpowiednie rozeznanie w rynku. Przy zakupie projektu gotowego przygotowany przez profesjonalistę kosztorys można zamówić za dodatkową opłatą, do niektórych projektów kosztorys inwestorski jest dodawany gratis.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Executium

fot. kalhh


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: