Tandetne DVD znajdziesz w Europie

26-02-2011, 09:09

Najgorzej pod względem technicznym prezentują się odtwarzacze DVD sprzedawane w Polsce. Dużo lepiej wygląda sytuacja z odtwarzaczami Blue-Ray, a w przypadku telewizorów znaleziono drobne uchybienia - informuje UKE.

W ramach III kampanii pomiarowej dotyczącej konsumenckich urządzeń elektroniki użytkowej przebadano telewizory LCD, LED i plazmowe oraz odtwarzacze Blue-Ray i DVD. W akcji udział wzięło 17 krajów Unii Europejskiej, w tym także Polska. Wyniki nie są najlepsze - tylko 36% odtwarzaczy DVD jest w pełni zgodnych z europejskimi wymaganiami technicznymi.

>> Czytaj też: 2 tysiące płyt DVD w jednej

Sonda
Każde urządzenie przed dopuszczeniem do sprzedaży powinno być dokładnie przebadane?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Z wyników organów nadzoru rynku krajów Unii Europejskiej wynika, że 79,7% skontrolowanych urządzeń spełniało wymagania administracyjne dotyczące deklaracji zgodności, a ponad 99% wyrobów miało naniesione oznakowanie CE. Jednak 50% tych urządzeń niesłusznie posiadało znak CE, który dotyczy głownie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska oraz określa zagrożenia, które producent powinien wyeliminować.

Na rynku RTV pojawiają się tak różne marki produktów, że dla 11% urządzeń nie można było ustalić kraju ich pochodzenia. Ponad 35% pochodziło z Chin (nie licząc wyprodukowanych w Chinach pod europejską marką).

Badania dowiodły, że najniższy (36%) poziom zgodności w zakresie wymagań technicznych dotyczył odtwarzaczy DVD, a najwyższy (81%) odtwarzaczy Blu-Ray. W telewizorach plazmowych stwierdzono niski poziom zgodności technicznej (28%). W większości przypadków jednak niezgodność dotyczyła tylko jednego parametru technicznego - skuteczności ekranowania wejścia antenowego, co uznano za niewiele znaczący błąd.

>> Czytaj też: Plazma a LCD - producenci wyjaśniają fakty i mity?

Nie wszystkie wyroby przed wprowadzeniem ich do obrotu są badane zgodnie z pełną specyfikacją testów dedykowanych danemu typowi urządzenia. Dlatego też Prezes UKE w wyniku kontroli może zakazać dalszego przekazywania wyrobu konsumentowi i sprzedawcy oraz nakazać wycofanie produktu z obrotu.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930