Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe ogłoszenia o pracę

16-06-2021, 13:26

Atrakcyjna oferta o pracę? Wysokie wynagrodzenie przy małej liczbie godzin pracujących? Uważaj na fałszywe ogłoszenia o pracę. W ten sposób oszuści chcą wyłudzić Twoje dane osobowe.

Najczęściej takie ogłoszenia oferują pracę zdalną, wysokie wynagrodzenie i mały zakres obowiązków. Doświadczenie również nie jest wymagane. Wystarczy wysłać swoje CV, gdzie podajemy takie dane jak adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail.

Fałszywe oferty często umieszczane są na portalach ogłoszeniowych. Oferty te bywają ograniczone czasowo, dlatego kandydaci bez zastanowienia wysyłają swoje CV. Niestety "rekruter" nigdy nie odpowiada na zgłoszenie. Orientujemy się, że oszustom udało się wyłudzić dane, kiedy naszą skrzynkę pocztową zaczyna zalewać fala spamu, a na telefon przychodzą połączenia od nieznanych numerów z ofertami od telemarketerów.

Skąd mam wiedzieć czy ogłoszenie jest prawdziwe?

- Jeśli coś brzmi zbyt pięknie by było prawdziwe to najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. Przed wysłaniem jakichkolwiek swoich danych powinniśmy sprawdzić czy jest informacja jednoznacznie identyfikująca potencjalnego pracodawcę - tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeśli wiemy jaka nazywa się firma, warto sprawdzić czy posiada stronę internetową, czy na swojej stronie informuje o rekrutacji na dane stanowisko. Nie zaszkodzi też sprawdzić jaka jest siedziba firmy (adres). Nie bójmy się skontaktować z sekretariatem firmy, czy działem kadr, by dopytać o warunki jeszcze przed wysłaniem swojego pełnego CV czy listu motywacyjnego, który zawiera bardzo dużo informacji o nas.


Źródło: CyberRescue
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930