Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szkoły skutecznie zachęcone do open source

24-09-2008, 09:31

Zakończyła się kampania WiOO w Szkole, w ramach której ochotnicy odwiedzali szkoły w całym kraju i opowiadali o zaletach otwartego oprogramowania. Wolontariusze dotarli do prawie stu szkół, a niektóre z nich od razu zadeklarowały, że zainstalują u siebie wolne oprogramowanie.

Ogólnopolska kampania WiOO w Szkole oficjalnie została zakończona 19 września. Koordynator kampanii Łukasz Nowicki podkreślił, że udało się zrealizować więcej, niż początkowo planowano. Wolontariusze (w liczbie ponad 100) dotarli do 99 szkół z 43 miast w całej Polsce, w których spotkali się z ponad 4500 uczniami (o ponad 1500 więcej, niż planowano).

Najwięcej uczniów uczestniczyło w spotkaniach na Śląsku (1285 osób), Dolnym Śląsku (654) oraz w lubuskiem (509). Z kolei w rankingu miast i miejscowości najliczniej przez uczniów były reprezentowane Tarnowskie Góry (480 uczniów), Wrocław (444) i Poznań (435).

Ilość miast, które odwiedzili nasi Wolontariusze w każdym z województw nie była równa i zależała od ilości zgłoszonych szkół i Wolontariuszy. Pod tym względem wygrało województwo śląskie (wolontariusze byli w 10 miastach), dalej było lubuskie (6) oraz dolnośląskie i podlaskie (po 5).

Ponad 30 szkół w nadesłanych do Fundacji ankietach zadeklarowało, że od razu zacznie używać wolnego i otwartego oprogramowania oraz uczyć o nim. Większość zadeklarowała, że zainstaluje je na komputerach w całej pracowni komputerowej albo na 9-20 stanowiskach komputerowych. Kolejne 30 szkół obiecało się nad tym zastanowić albo zadeklarowało, że będzie je stosować, kiedy otrzymają nową pracownię komputerową.

Z okazji zakończenia kampanii Fundacja oraz Wielkopolskie Kuratorium Oświaty zorganizowały specjalne spotkanie. W swoim przemówieniu Wicekurator Mirosław Drzazga podkreślił znaczenie wolnego i otwartego oprogramowania dla szkolnictwa. Zwrócił uwagę na aspekt ekonomiczny jego stosowania i podkreślił jego znaczenie z moralnego punktu widzenia – wolne oprogramowanie może zahamować piractwo.

Wicekurator powiedział, że według jego wiedzy z wolnego i otwartego oprogramowania korzysta ok. trzech tysięcy uczniów i kilkuset nauczycieli. Wyraził przy tym nadzieję, że dzięki kampanii WiOO w Szkole liczba ta się znacząco zwiększy.

Przedstawicieli Fundacji bardzo ucieszyło tak dobre nastawienie Kuratorium do wolnego i otwartego oprogramowania. Jeśli więcej organów nadzoru pedagogicznego będzie reprezentowało podobne stanowisko, to zwiększa się szansa na to, że tańsze i ciekawe pod względem edukacyjnym oprogramowanie zawita do szkół.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Fundacja WiOO



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING