Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sześć rzeczy, które trzeba wymagać od agencji ochrony na osiedlu

21-05-2015, 12:42

W Polsce działa kilka tysięcy agencji ochrony osób i mienia. Część z nich to duże ogólnopolskie korporacje, a inne to mniejsze przedsiębiorstwa lub spółki osób cywilnych skupiające się na rynkach lokalnych. W ostatnich latach widoczny jest proces konsolidacji firm ochroniarskich - największe spółki przejmują konkurentów. Panuje przekonanie, że w niedługim czasie na rynku utrzymają się, oprócz korporacji, agencje ściśle wyspecjalizowane działające lokalnie. W tym artykule prześwietlamy ochronę osiedli mieszkaniowych.

Koncesja i ubezpieczenie

Czy jest to duża czy mniejsza firma ochroniarska przed jej wybraniem należy upewnić się, że posiada ona koncesję na świadczenie usług ochrony osób i mienia. Dokument ten wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Obowiązkowo agencja ochrony musi mieć także wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Bezwzględnie należy domagać się okazania opłaconej polisy.

Jak firma zatrudnia pracowników?

Jak w każdej branży, tak i w tej zdarzają się czarne owce, czyli firmy, które nie zatrudniają pracowników płacąc im gotówkę "pod stołem". Dla wspólnoty czy dewelopera, który zwykle o tym nie wie, skutkuje to niezwykle atrakcyjną stawką za ochronę. Nie dość, że jest to łamanie prawa, to także jakość usług jest wówczas na niskim poziomie. Przed wyborem warto poprosić firmę o listę kilku obiektów, które już ochrania i udać się tam, aby porozmawiać z pracownikami. Należy dopytać, w jaki sposób są zatrudnieni i czy w terminie otrzymują wynagrodzenie. Od samej firmy można żądać też deklaracji dot. formy zatrudnienia ochroniarzy i aktualnych zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami od urzędu skarbowego i ZUS.

Niektórzy klienci wymagają też oświadczenia z banku o saldzie konta należącego do agencji ochrony (nie jest podawana kwota, a jedynie informacja, jaki rząd wielkości znajduje się na rachunku). Odradzamy jednak ten rodzaj weryfikacji z uwagi na to, iż firma w momencie złożenia wniosku o zaświadczenie może być przed wypłatami i naturalne jest, że saldo będzie wtedy wysokie, co wcale nie świadczy o jej kondycji finansowej.

agencja ochrony

Kontakt z agencją ochrony

Niezwykle istotna sprawa. O ile zwykle przed podpisaniem umowy przedstawiciele firmy ochroniarskiej chętnie kontaktują się ze zleceniodawcą, o tyle po podpisaniu bywa z tym różnie. Agencja ochrony powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną do kontaktu ze wspólnotą, spółdzielnią, zarządcą nieruchomości czy deweloperem. Powinien to być kontakt e-mail i telefoniczny. Osoba taka powinna być dyspozycyjna, tj. bezzwłocznie reagować na sugestie zgłaszane przez klienta. Brak reakcji całkowicie dyskwalifikuje firmę. W umowie można określić wymóg cyklicznych spotkań.

Kontrola i nadzór nad pracownikami ochrony

Agencje ochrony mają do dyspozycji szereg narzędzi, za pomocą których mogą sprawdzać realizację zadań uzgodnionych ze zleceniodawcą. Najczęściej spotykanym są kontrole patroli inspektorskich w różnym czasie dyżuru. Można uzgodnić z firmą ochroniarską zakres takich kontroli, a w szczególności ich liczbę.

Innym narzędziem nadzoru jest elektroniczny system obchodów: ochroniarz dysponuje czytnikiem, z którym w zadanym okresie i miejscu powinien się stawić i "odbić punkt". W zależności od zastosowanego systemu informacja o odbiciu jest przechowywana w czytniku i zgrywana po pewnym czasie, a następnie analizowana bądź natychmiast przesyłana on-line do stacji monitorowania. Tam oprogramowanie analizuje ścieżkę obchodu i jeśli odbiega od zadanej, to od razu powiadamia inspektorów nadzorujących. - W naszej agencji poszliśmy o krok dalej - mówi Mirosław Pierzchała, prezes zarządu agencji ochrony MEN Warszawa (www.ochrona-men.pl). - Sukcesywnie wyposażamy naszych pracowników w urządzenia, które oprócz informacji o odbiciu punktu przesyłają w czasie rzeczywistym pozycję ochroniarza - wylicza. Takie rozwiązanie nie dość, że pozwala dokładnie ustalić, jak pracownik ochrony wykonuje swoje zadania, to również w dużym stopniu zapewnia mu bezpieczeństwo. Pierzchała dodaje, że urządzenie posiada wbudowany przycisk paniki, po naciśnięciu którego natychmiast uaktywnia się alarm na stacji monitorowania i można podjąć odpowiednie czynności.

Zobacz film: nadzór nad ochroniarzami

Agencja ochrony MEN Warszawa stosuje również kamery montowane w dyżurkach. Obraz transmitowany jest na żywo do centrum monitorowania, co stanowi wyjątkowo skuteczne narzędzie do kontroli pracowników.

Co agencja ochrony może dać od siebie

Przy podpisywaniu stałej umowy można wynegocjować m.in. montaż lub rozbudowę istniejącego systemu kamer telewizji przemysłowej lub kontroli dostępu - do budynku lub na parking. W zależności od umowy sprzęt jest własnością firmy ochroniarskiej lub po ustalonym czasie przechodzi na własność osiedla. Mając stałą umowę agencja ochrony jest w stanie przez pewien czas pracować "po kosztach", gdyż wie, że inwestycja w zabezpieczenie techniczne pozwoli jej skuteczniej zrealizować usługę.

Nie tylko stawka najważniejsza

Usługi ochroniarskie nie należą do tanich, zwłaszcza gdy ochrona fizyczna jest realizowana na mniejszych osiedlach. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że marże firm ochrony są niskie i nie jest to czysty zarobek: są tu wliczone koszty patroli, umundurowania i ewentualnych odszkodowań. Największą część kosztów ponoszonych przez klientów stanowią koszty pracownicze. Im lepiej wynagradzany pracownik, tym skuteczniej wykonuje swoją pracę - dotyczy to zresztą każdej branży.

W celu optymalizacji kosztów sugerujemy szukać agencji, która nie ma rozbudowanego działu administracyjnego i handlowego, dzięki czemu może konkurować stawkami przy zapewnieniu wysokiej jakości usług.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING