Surface będzie kosztował tysiąc dolarów? To za drogo

26-07-2012, 11:36

Informacje o cenach urządzeń Surface pojawiły się w szwedzkim serwisie Webhallen.com. Jeśli odpowiadają rzeczywistości, to znaczy, że Microsoft nie przestał wysoko cenić Windowsa, co niestety może go spisać na straty w walce z systemami dla tabletów.

W czerwcu zastanawialiśmy się, czy przypadkiem polityka cenowa Microsoftu nie zabije Windowsa RT. Pojawiły się bowiem informacje o tym, że Microsoft może żądać od producentów OEM nawet 95 dolarów za każdą kopię Windowsa 8 RT, a to znacznie podniosłoby cenę tabletów z Windowsem 8. 

Czytaj: Polityka cenowa Microsoftu zabije Windowsa RT?

Potem dowiedzieliśmy się, że Microsoft wypuści urządzenia Surface, czyli tablety z przykrywką pełniącą rolę klawiatury. Mogło się wydawać, że to rozwiązanie cenowego problemu. Microsoft nie będzie sam siebie obciążał kosztami systemu (chyba), zatem dzięki Surface może efektywnie konkurować z darmowym Androidem oraz z firmą Apple, która też jest producentem sprzętu i oprogramowania zarazem. 

Dziś jednak czar prysł. Na szwedzkiej stronie Webhallen.com nieoczekiwanie pojawiły się informacje o cenach urządzeń Surface (wypatrzył je m.in. WPCentral) i szczerze powiedziawszy, są to ceny zaskakująco wysokie. 

zrzut

Jak widzimy, ceny za urządzenie z procesorem ARM zaczynają się od 6990 koron, co stanowi kwotę około tysiąca dolarów. Najdroższe urządzenie kosztuje 14990 koron, czyli ponad 2,1 tys. USD.

Na informacje te należy spojrzeć w kontekście Szwecji, która jest krajem z wysoką stopą życiową. W innych krajach te same urządzenia mogą być tańsze. Aby mieć lepsze porównanie, warto uwzględnić to, że najtańszy iPad kosztuje w Szwecji około 5,3 tys. koron, czyli ponad 700 USD. To znacznie taniej niż najtańszy Surface według cen podanych przez Webhallen.com.

Sonda
Czy Microsoft zejdzie z ceny Windowsa, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Microsoft jeszcze nie ogłosił cen Surface, ale wcześniej zapowiadał, że ceny urządzeń z procesorami ARM będą konkurencyjne wobec cen tabletów. Nie wiadomo tylko, jak to rozumieć. Microsoft mógł przecież uznać, że jeśli najtańszy Surface jest o 40% droższy od najtańszego iPada, to i tak jest konkurencyjny, bo przecież konsument dostaje jeszcze klawiaturę i absolutnie wyjątkowego Windowsa 8.

Jeśli natomiast mamy do czynienia tylko z plotką niemającą nic wspólnego z cenami Surface, Microsoft powinien się wziąć za jej prostowanie. Śledząc reakcje na forach i w komentarzach pod newsami, szybko się przekonamy, że nikt nie wierzy w sukces Surface'a za tysiąc dolarów.

Z czasem wszystkiego się dowiemy, a na dzień dzisiejszy pewne jest jedno - Microsoft musi się nastawić na to, że jego system operacyjny konkuruje cenowo z innymi rozwiązaniami. Jest to dla firmy sytuacja w pewnym sensie nowa i nie jest całkiem pewne, czy Microsoft potrafi na tyle zmienić mentalność, aby w tej sytuacji się odnaleźć.

Czytaj: Microsoft Surface: nowa rodzina PC-tów dla Windowsa (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930