Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Student w pracy 2022: pieniądze nie są najważniejsze

24-05-2022, 15:37

Millenialsi i osoby z pokolenia Z robią dziś rewolucję na rynku pracy. Zachętą dla młodych talentów nie mogą być już tylko zarobki. Wyniki corocznego badania „Student w pracy” przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu pokazują, czego studenci oczekują od pracodawców. Co jest dziś ważniejsze od pieniędzy?

Kolejna edycja badania „Student w pracy”, zrealizowana w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, pokazuje, że studenci i absolwenci chętnie korzystają z ofert stażowych, ale mają też swoje wymagania, nie tylko wobec poziomu wynagrodzenia.

Doświadczenia niemal dwudziestu lat Programu Kariera pokazują wyraźnie, że firma zyskuje przewagę, jeśli zaoferuje stażystom atrakcyjne wynagrodzenie. To jednak nie wystarczy. Potrzebny jest także przemyślany i konsekwentny program stażu, a także szersza perspektywa biznesowa - wtedy możemy być pewni sukcesu: pozyskania talentów i wyłuskania „perełek”. Staż nie polega dziś na parzeniu kawy i robieniu ksero. Realne obowiązki i powierzanie konkretnych zadań czy możliwość bliskiej współpracy z członkami zarządu jako mentorami to solidne przygotowanie nowego pracownika. Co czwarty stażysta naszego Programu kontynuuje współpracę z firmą. Pozostali zaś to nieocenieni ambasadorzy marki, promujący firmę wśród innych potencjalnych kandydatów.

Stan konta czy praca z pasją?

Pracę z pasją chce mieć zdecydowana większość badanych studentów (83 proc.), ale też 67 proc. respondentów zauważa, że bez pieniędzy nie są w stanie rozwijać swoich pasji. Z kolei prawie połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że zdąży jeszcze zacząć zarabiać pieniądze, a na razie chce rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Co drugi woli wybrać ciekawą pracę, nawet jeśli jest mniej płatna. 

badanie

Źródło: raport „Student w pracy” 2022, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu

badanie

Źródło: raport „Student w pracy” 2022, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu

Przy szukaniu stażu szczególną uwagę badani studenci zwracają na poziom wynagrodzenia     (39 proc.) oraz elastyczne godziny pracy (35 proc.). Dla połowy badanych (51 proc.) w pracy liczą się zarówno pieniądze, jak i doświadczenie, natomiast 43 proc. przyznaje, że pracuje głównie dla pieniędzy. Co czwarta osoba wskazuje, że najbardziej istotnym elementem w czasie pracy/stażu/praktyk jest wynagrodzenie. Następnie są to rozwijające zadania  (12 proc.),          7 proc. ceni zadania dobrane odpowiednio do zakresu  umiejętności. Istotne są także szkolenia (9 proc.), przejrzysta lista zadań do wykonania (8 proc.), szansa na dalsze zatrudnienie w tej firmie (8 proc. ) oraz jasny i znany wcześniej plan pracy/praktyk (8 proc). Wysokość wynagrodzenia to czynnik pierwszoplanowy przy wyborze pracy dla co czwartej osoby.

Zarobki kontra marzenia

Średnie zarobki studenta plasują się obecnie na poziomie od dwóch do trzech tysięcy złotych netto wśród jednej trzeciej badanych. To poziom podobny do poprzedniego roku.  Co piąty zaś deklaruje wysokość zarobków rzędu 3001-4000 zł. Przechodząc do preferencji to średnia jest dwa razy wyższa. Wysokość wynagrodzenia uważana za optymalną za rok wynosi między    5001 a 6000 zł, za trzy lata 6001-7000zł, a po10 latach sięga 9001-10000 zł. 

ile obecnie zarabiasz ile chcesz zarabiać

Program Kariera – dobre płace i bezcenne doświadczenia

Tym bardziej warto aplikować na staże w Programie Kariera. Tu wszyscy uczestnicy otrzymują wynagrodzenie od 3,5 tys. zł do 6 tys. zł za miesiąc stażu, jak również naukę profesji, która procentuje w przyszłości. Programy stażowe są starannie przygotowane pod kątem merytorycznym, wymagają odpowiedzialności i pełnego zaangażowania. Stażyści mogą liczyć na bezpośrednią współpracę i mentoring członków zarządu oraz top menedżerów. 

Dobre zarobki na stażach w Programie Kariera to jedna strona medalu. Pracodawcy dbają o solidne merytoryczne przygotowanie stażystów do pracy i angażują w cały proces najlepszych menedżerów. Początkowo uzupełniają stażystami kolejne departamenty i działy, a z czasem, dzięki nim chcą odmładzać i dynamizować zespół. To inwestycja w przyszłość – coraz częściej zdarza się, że po zakończeniu stażu ci studenci zostają w firmie. Wielu naszych stażystów w ciągu minionych lat zrobiło piękne kariery w swoich branżach.

Aplikacje do Programu Kariera można składać za pośrednictwem strony programkariera.pl do 31 maja. W tegorocznej edycji ponad 30 renomowanych firm, oferując blisko 100 staży w całej Polsce. 

Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera