Start do pulpitu? Nie w Windows 8

07-08-2012, 16:31

Od interfejsu Metro można uciekać, ale raczej bezskutecznie. Microsoft zadbał, byśmy mieli z nim kontakt, nawet wbrew naszej woli.

Na początku sierpnia udostępniono wersję RTM nowego Windowsa 8, który jest już gotowy do sprzedaży. Niedługo później obrazy z systemem zaczęły się pojawiać na stronach z pirackimi treściami.

Metro ponad wszystko

BSODInterfejs Metro, który dostosowany jest do urządzeń z dotykowymi ekranami, na dobre zagości w krajobrazie komputerów osobistych - czy tego chcemy czy nie. Microsoft wyraźnie robi, co tylko może, by przeforsować zaktualizowany pulpit, nawet jeśli w grę wchodzi ograniczenie swobody samych użytkowników.

Osoby, które liczyły, że będą mogły po prostu wyłączyć Metro i ustawić "okienka" jako standardowy pulpit, bardzo się zawiodą. Koncernowi z Redmond bardzo zależy, by użytkownicy mieli z nim styczność każdego dnia, choćby przelotną.

Wystartujesz z Metro

W testowych wydaniach użytkownicy mogli utworzyć specjalny skrót, który umożliwiał automatyczne włączenie okienek po zalogowaniu się do Metro. W wydaniu RTM funkcję tę jednak zablokowano - donosi Mary Jo Foley z ZDNet. Na nic zdadzą się również dodatkowe uprawnienia administratora, a pomóc może dopiero zewnętrzne narzędzie.

Microsoft nie zamierza więc wdrożyć nowego interfejsu po cichu, powoli przyzwyczajając do jego obecności użytkowników. Firma chce mieć udział w ekspansji urządzeń mobilnych już w najbliższych miesiącach, a to wymaga radykalnych kroków. Dogonienie konkurencyjnych firm, jak Apple czy Google, nie będzie najprostsze.

Boimy się Metro. Słusznie?

Sonda
Planujesz migrację do nowego Windowsa?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Według badania przeprowadzonego przez TechRepublic, ponad połowa ankietowanych specjalistów IT nie zamierza wykonywać aktualizacji do nowego Windowsa. Najczęściej wymieniane wady to właśnie interfejs, który wymagał będzie od wielu osób przebycia dodatkowych szkoleń. Część firm na razie nie widzi również po prostu potrzeby, by wykorzystywać sprzęt z dotykowymi ekranami.

Zalety Windowsa 8 można jednak dostrzec w dłuższej perspektywie. Stworzenie większego ekosystemu na różnego rodzajach urządzeniach z pewnością może usprawnić prace. Nowy system Microsoftu ma się również uruchamiać szybciej, obsługiwać domyślnie sieci 3G/4G, a także oczywiście wspierać gesty i dotyk.

Czytaj także: Acer odgraża się Microsoftowi za Surface i co? Porzuci Windowsa?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy