Sprawdzanie historii aut w sieci - Sejm przyjął ustawę

04-04-2014, 10:55

Możliwość sprawdzania w internecie historii samochodów oraz informacji o stanie autobusów jest coraz bliżej. Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Dziennik Internautów wspominał już, że Polacy dostaną możliwość sprawdzania historii samochodu online, w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Usługa o nazwie Historia pojazdu będzie przydatna przy kupowaniu samochodu. Przyszły nabywca pozna daty rejestracji, dane techniczne, informacje o badaniach technicznych oraz o tym, czy auto nie jest oznaczone jako kradzione. W celu uzyskania informacji trzeba będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu.

Dziś Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która umożliwi wprowadzenie tej usługi. Obecnie dane o pojeździe mogły być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Zmiany w prawie umożliwią przekazywanie informacji wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Usługa będzie bezpłatna. Co istotne, Dostępne będą jedynie dane o pojeździe, ale nie o właścicielu lub posiadaczu.

Sonda
Czy wierzysz, że usługa "Historia pojazdu" ruszy na czas i będzie działać jak trzeba?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W planach także "Bezpieczny autobus"

Jak informuje MSW, ta sama ustawa pozwoli na wprowadzenie innej e-usługi pn. Bezpieczny autobus. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić informacje o autokarze. Dowiedzą się, czy pojazd ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numer rejestracyjnego.

MSW bardzo zabiega o wypromowanie tych e-usług jeszcze zanim zaczną one na dobre działać. Trudno tego nie uznać za PR-ową przesadę. W każdym razie owocami tej przesady są nowe promocyjne filmy od MSW. Jeden z filmów jest zwykłym spotem reklamowym, ale inny film (ten poniżej) można uznać za "informacyjny".


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy