Spamerzy i cyberprzestępcy połączyli siły

19-11-2010, 16:43

Liczba wiadomości spamowych zawierających szkodliwe załączniki zwiększyła się prawie dwukrotnie w III kwartale 2010 r. i wynosiła średnio 4,6% - wynika z raportu firmy Kaspersky Lab. Dla porównania, w II kwartale odsetek ten stanowił 1,9%. Rekordowy udział szkodliwych załączników w ruchu pocztowym odnotowano na początku III kwartału - ponad 6,3%.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wzrost ten może wynikać z faktu, że spamerzy są coraz mniej zainteresowani indywidualnymi klientami, preferując udział w programach partnerskich, m.in. w służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania - sugerują analitycy z Kaspersky Lab. Masowe wysyłki zawierające najwięcej odmian szkodników dotyczyły fałszywych powiadomień z takich zasobów, jak Twitter, Facebook, WindowsLive, MySpace oraz wielu popularnych sklepów internetowych. Zawarte w nich odsyłacze przekierowywały użytkowników na strony spamerów zarażonych backdoorem Bredolab przystosowanym do pobierania różnych innych trojanów.

- Wzrost ilości i jakości masowych szkodliwych wysyłek świadczy o tym, że spamerzy i cyberprzestępcy zaczęli ze sobą współpracować, a ich celem jest tworzenie złożonych strategii infekcji, które obejmują przyłączanie zainfekowanych komputerów do botnetu, wysyłanie spamu, kradzież informacji osobowych itd. - wyjaśnia Daria Gudkowa, szefowa działu analizy i badań treści w Kaspersky Lab.

>> Czytaj także: Europa największym producentem spamu

Ogólnie ilość spamu w III kwartale zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim kwartałem i wynosiła średnio 82,3%. Jedną z przyczyn mogło być usunięcie ponad 20 centrów kontroli wykorzystywanych przez botnet Pushdo / Cutwail, który był odpowiedzialny za około 10% niechcianych wiadomości. Sieć ta stanowiła spore zagrożenie ze względu na swój związek z rozprzestrzenianiem szkodliwych programów, takich jak Zbot (ZeuS) czy TDSS. Po likwidacji centrów kontroli botnetu ogromna liczba botów przestała rozsyłać spam, ponieważ nie były już kontrolowane przez spamerów.

W III kwartale doszło również do likwidacji programu partnerskiego SpamIt - tym razem o zakończeniu swojej działalności zdecydowali sami spamerzy. Program ten był odpowiedzialny za ogromną ilość spamu farmaceutycznego. Na jego oficjalnych stronach (Spamit.biz i Spamit.com) pojawiła się informacja, że powodem tego kroku była „długa lista negatywnych zdarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku, oraz wzrost zainteresowania działalnością tego programu partnerskiego”.

>> Czytaj także: Coraz mniej Viagry w spamie, ale więcej szkodników

Jednak zamknięcie jednego programu partnerskiego - nawet największego - spowoduje tylko tymczasowy spadek liczby reklam Viagry w naszych skrzynkach pocztowych. Spamerzy raczej nie zrezygnują z tak lukratywnego interesu. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że organizatorzy programu SpamIt zaczną po prostu prowadzić nowy projekt, który przez pewien czas będzie znajdował się na radarze twórców rozwiązań antyspamowych oraz organów ścigania - uważa Daria Gudkowa.

Pełny raport pt. Spam w trzecim kwartale 2010 r. można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska.


Następny artykuł » zamknij

E-książki szturmują Polskę

Źródło: Kaspersky Lab


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.