Snowden w sekrecie wyniósł informacje z NSA. Skoro on mógł, inni też mogli

27-08-2013, 12:23

Nadzorujemy pracowników mających dostęp do tajnych danych - powtarzają władze USA, ale jak to się stało, że Edward Snowden ominął ten nadzór? Najwyraźniej w NSA są ludzie, którzy mogą niezauważenie wynieść informacje.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Od kiedy media ujawniły informacje o PRISM, przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przekonują wszystkich, że kontrolują sytuację. Przyznają oni, że analitycy wywiadu mogą inwigilować, ale wszystko odbywa się zgodnie z prawem, na podstawie nakazów i pod nadzorem.

W połowie tego miesiąca Washington Post ujawnił dokument z wewnętrznego audytu NSA. Wynikało z niego, że tysiące razy dochodziło do bezprawnego szpiegowania. Czasem była to wina zwykłej literówki. Ten dokument mógł sugerować, że NSA faktycznie może nadzorować swoich pracowników - są jakieś audyty, wykrywa się nadużycia.

Tylko dlaczego nie wykryto nadużyć Edwarda Snowdena? Ten człowiek musiał na jakimś etapie skopiować wrażliwe dane i najwyraźniej tego nie wykryto. Najnowsze informacje sugerują, że Snowden po prostu mógł niezauważenie myszkować w danych NSA.

Snowden był adminem. Mógł więcej

NBC twierdzi, że wie, w jaki sposób Snowden mógł wynieść informacje z NSA. Od przedstawiciela wywiadu dziennikarze NBC dowiedzieli się, że Snowdenowi wystarczyły pamięci USB oraz... chęć wyniesienia dokumentów. Mając uprawnienia administratora systemu, Snowden mógł przeglądać pliki, nie zostawiając żadnych śladów. Mógł też podszyć się pod innego użytkownika.

Większość pracowników NSA nie ma możliwości skopiowania informacji z serwerów, ale Snowden był administratorem. Nawet gdyby ktoś przyłapał go na kopiowaniu, mógł uzasadnić to swoimi obowiązkami. Mogło mu też pomóc położenie geograficzne. Pracował w biurze na Hawajach, tysiące kilometrów od głównej siedziby NSA. Różnica czasu mogła utrudnić nadzorowanie go.

Z informacji NBC wynika, że ludzi takich, jak Snowden, jest w NSA około tysiąca. Snowden mógł nie znać wielu szczegółów działań NSA, ale miał dostęp do plików. To wystarczyło (zob. How Snowden did it).

rysunek

NSA nie wie, co wyniósł Snowden

Wersję NBC zdają się potwierdzać przedstawiciele rządu, którzy rozmawiali z agencją Associated Press. Przyznali oni, że są problemy z ustaleniem, co właściwie Snowden mógł wynieść z NSA. Według nich Snowden miał podjąć "wyrafinowane wysiłki, by zatrzeć swoje cyfrowe ślady poprzez usunięcie lub pominięcie logów elektronicznych" (zob. Snowden suspected of bypassing electronic logs).

Sonda
Czy wierzysz, że NSA może skutecznie nadzorować setki swoich pracowników?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Jeśli NSA nie ma pojęcia, co Snowden mógł wynieść, sytuacja jest dla agencji bardzo niekomfortowa. Może to tłumaczyć, dlaczego doszło do zatrzymania partnera dziennikarza Guardiana i zabrania mu dysków. Brytyjczycy mogli mieć świadomość, że nie powstrzyma to wycieków, ale dążyli do ustalenia, jakie jeszcze dokumenty mogą wyciec.

Ostatecznie można poważnie wątpić w możliwości NSA w zakresie nadzorowania własnych ludzi. Snowden wyniósł informacje i pokazał je prasie. Kto jeszcze mógł je niezauważenie wynosić i ile razy miało to miejsce? Nawet NSA może tego nie wiedzieć.

Czytaj: NSA ma w garści 75% ruchu internetowego w USA? Co na to władze Polski?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.