SMS zachęcający do pobrania apki aby odsłuchać wiadomość? To przekręt

29-11-2021, 15:39

W weekend ruszyła kolejna kampania SMS-owa, informująca o czekającej wiadomości na poczcie głosowej. Chcesz ją odsłuchać? Musisz pobrać aplikację! - przekonują przestępcy w komunikacie do swoich ofiar.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Otrzymujesz SMS z linkiem, który przekierowuje do strony, gdzie znajduje się rzekome nagranie, jednak musisz pobrać aplikację. Co ważne, oszuści wysyłają różne warianty wiadomości, zawierające to samo złośliwe oprogramowanie FluBot. Jeżeli zainstalujesz aplikację na urządzeniu z systemem Android, przestępcy będą mogli śledzić każdy Twój ruch, w tym wykraść dane logowania do banku.

Ponadto z Twojego telefonu pobiorą listę kontaktów i będą w stanie wysyłać z telefonu nieprawdziwe SMS-y do zabudowanej bazy numerów. Więc jeśli dojdzie do zainfekowania Twojego telefonu, niestety Twoi najbliżsi otrzymają takie wiadomości od przestępców.

Nie klikaj w nieznane linki z wiadomości! 

- Zapamiętaj, jeżeli otrzymujesz SMS z linkiem i nie wiesz skąd taka wiadomość pochodzi, nigdy nie klikaj pochopnie w linki, a także nie instaluj żadnych aplikacji spoza oficjalnego źródła jak np. sklep Google Play - tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeżeli pobierzemy aplikację i uruchomimy ją na naszym telefonie nie logujmy się do aplikacji bankowych. Powinniśmy poinformować bank o zaistniałej sytuacji dzwoniąc, np. z innego urządzenia, a w zainfekowanym telefonie włączmy tryb samolotowy, aby dalej nie rozsyłało SMS-ów do bazy kontaktów .

Warianty SMS-ów poniżej:

warianty smsów z oszustwem na pocztę głosowąSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Xsolla


fot. Geraltfot. HypnoArt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.