Senior na zakupach w internecie, czyli czas na zmiany

20-02-2012, 23:21

Osoby starsze coraz częściej wykorzystują sieć nie tylko do utrzymywania kontaktów z bliskimi, czytania newsów czy sprawdzania poczty. Seniorzy chętnie korzystają z usług sklepów internetowych. Według badań już co dziesiąta osoba w wieku 65-74 lata regularnie surfuje w sieci. Rosnące zainteresowanie internetem wśród osób starszych stawia przed właścicielami sklepów internetowych nowe wyzwania.

Osoby regularnie korzystające z internetu
fot. - Osoby regularnie korzystające z internetu
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny 23% Polaków w wieku 55-64 lata regularnie korzysta z internetu. Liczba ta spada do 9% w przedziale 65-74 lata. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych co trzecia osoba powyżej 50 roku życia jest internautą, co daje łączna liczbę 47,27 miliona (The Harris Poll #40, 2005 rok).

Należy jednak podkreślić, że dla większości ludzi starszych zarówno komputer, jak i internet są jeszcze sporą nowością (zaledwie 27,4% osób w grupie wiekowej 50+ korzysta regularnie z komputera). Seniorzy dopiero wyruszają na podbój internetu.

Właśnie dlatego właściciele sklepów internetowych powinni zwrócić szczególną uwagę na tę grupę odbiorców. Zgodnie z badaniami GUS-u zakupy w sieci robi już ok. 10% osób w wieku 55-64 lata i 3% w wieku 64-74 lata. W tej chwili jest to dość niewielka grupa, ale w ostatnich latach nastąpił w jej obrębie znaczący wzrost. Trzeba pamiętać o tym, że polscy seniorzy dopiero poznają możliwości internetu, a udogodnienia związane z e-zakupami są konieczne, by chętniej z nich korzystali.

Czytaj też: Liderzy i białe plamy na mapie e-commerce w Polsce

Twórcy e-sklepów to najczęściej osoby młode, którym obce są trudności, na jakie natrafiają ludzie starsi. Dlatego planując platformę do obsługi e-sklepu, powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób będzie ona postrzegana przez osoby słabiej widzące bądź o mniejszej sprawności ruchowej, a także ludzi bez doświadczenia i umiejętności poruszania się w internecie. Seniorzy mogą mieć problem ze zrozumieniem podstawowych technik i rozwiązań tak oczywistych dla pozostałych internautów - tłumaczy Jolanta Żochowska z DeCommerce.pl. Dobrym przykładem może być często obserwowany problem z odróżnieniem boksu wyszukiwania zamieszczonego na stronie internetowej od pola adresu WWW.

Dla osób starszych komputer i internet to rzeczy skomplikowane, z którymi muszą się jeszcze oswoić, a to wymaga dużo czasu. Jeśli więc chcemy otworzyć się na tę grupę, musimy przede wszystkim zapewnić łatwość nawigacji i uprościć rozwiązania techniczne w e-sklepach.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy