Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ruszyła nowa NINATEKA - cyfrowa biblioteka z filmami, teatrem, animacjami itd.

31-07-2013, 10:55

NINATEKA to serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w którym są dostępne etiudy filmowe, animacje, audycje radiowe i inne dzieła audiowizualne. W sumie ponad 2 tys. materiałów, z których wiele można oglądać bezpłatnie.

NINATEKA w momencie uruchomienia zawiera 2186 materiałów audiowizualnych, a każdego tygodnia serwis ma być wzbogacany o kolejne pozycje. W każdy piątek ma się odbywać premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, a w poniedziałek odwiedzający ujrzą polecany w danym tygodniu wybór filmów i audycji.

Klasyka za darmo... i nie tylko

W zbiorach NINATEKI znajdują się m.in. animacje z lat 60: dzieła Giersza, Antonisza, Szwakopfa, Lenicy czy Dumały. Są też dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu, a także pochodzące ze Studia Munka, nieznane szerzej etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej, filmy Zanussiego, Skolimowskiego, Piwowskiego, Karabasza czy Titkowa.

Ponadto w serwisie znajdziemy audycje radiowe i telewizyjne, spektakle, koncerty muzyczne, materiały o sztuce i programy publicystyczne. Można obejrzeć m.in. wyjątkowe rejestracje teatralne, wśród nich: głośne dzieła Jarzyny, Warlikowskiego, Wajdy, Trelińskiego, Grzegorzewskiego, Lupy, Jarockiego i Klaty.

zrzut

Choć większość materiałów dostępna jest bezpłatnie, w czasie przeglądania serwisu można trafić na materiały płatne. Istnieje możliwość filtrowania wyników wyszukiwania w taki sposób, aby widzieć tylko propozycje bezpłatne lub płatne. Można też filtrować wyniki według roku produkcji, gatunku i rodzaju nagrań (audio/wideo).

Dostęp płatny można wykupić na 48 godzin do konkretnego materiału (3,69 zł). Można też kupić karnet na 7 lub 30 dni do całej NINATEKI, co kosztuje odpowiednio 15 i 30 zł. Dostęp płatny można wykupić po założeniu darmowego konta, a płatność odbywa się za pomocą Dotpay. 

NINATEKA EDU

Instytucje edukacyjne mogą otrzymać karnety za 0 zł, w ramach inicjatywy NINATEKA EDU. Daje ona dostęp nie tylko do materiałów opublikowanych w NINATECE, ale także materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji i zeszytów ćwiczeń. Nauczyciel ma także możliwość wygenerowania kodów dostępu dla swoich uczniów, dzięki czemu NINATEKA EDU może być wykorzystana w ramach lekcji lub prac domowych.

Materiały NINATEKI mają być wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabo słyszących. Niebawem mają się pojawić pierwsze filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome.

Sonda
Korzystasz z bibliotek cyfrowych?
  • tak
  • sporadycznie
  • nie, ale mam zamiar zacząć
  • nie i nie mam zamiaru
wyniki  komentarze

Cyfrowa kultura coraz lepsza

W tym miejscu warto przypomnieć, że w ostatnim czasie ruszyła także POLONA - cyfrowa wersja Biblioteki Narodowej, która również jest nowoczesnym serwisem z różnego rodzaju materiałami, mogącym konkurować z projektami komercyjnymi jak Google Art Project. Dostęp do polskiej kultury w formie cyfrowej naprawdę zyskuje nową jakość.

Czytaj także: Startuje POLONA, Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Wygląda obiecująco - wideo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: http://ninateka.pl



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E