Rusza Hackerspace w Szczecinie w Technoparku Pomerania

30-03-2012, 09:00

W poniedziałek 2 kwietnia oficjalnie rozpocznie swoją działalność pierwszy w mieście i w regionie Hackerspace.

Twórcy tłumaczą, że haker to osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych lub elektronicznych, która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).

Hackerspace to przestrzeń, gdzie spotykają się i tworzą ludzie, których łączy duch kultury hakerskiej. W przestrzeni tej rodzą się pomysły i projekty, rozwijane są już istniejące idee, a także wytwarzany jest intelektualny ferment, którego skutkami są kolejne pomysły. Hackerspace nie ma ograniczeń związanych z płcią, wiekiem, wyznaniem czy przynależnością etniczną lub kulturową. Jedyna siła, której wobec siebie zwykli używać hakerzy, to siła ich umysłów.

- Jeśli weźmiemy kilku lub kilkudziesięciu hakerów i zamkniemy w jednym pomieszczeniu, gdzie będą mogli posiedzieć na sofie albo przy stole pełnym urządzeń elektronicznych, wtedy na pewno wyniknie z tego coś bardzo pozytywnego - mówi Michał Smereczyński z Fundacji Aegis, jeden z pomysłodawców Hacerspace w Szczecinie.

Czytaj też: BBC celem hakerskiego ataku

Szczeciński Hackerspace powstaje z inicjatywy Fundacji Aegis oraz osób związanych ze stowarzyszeniem Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa. Siedzibę szczecińskim hakerom zapewnia Technopark Pomerania - miejsce w Szczecinie, gdzie rozwijają się firmy i nowe technologie, a także środowiska związane z branżą IT.

Pierwszym projektem, który będzie realizowany przez szczecińskich hakerów w Technoparku Pomerania, będzie otwarta technologia domów inteligentnych. Automatyzacja obiektów i pomieszczeń staje się ostatnio gorącym tematem - od czujników otwarcia okien, przez połączone w sieć termostaty zdolne skutecznie uwzględniać układ pomieszczeń w budynku, do kompleksowego zarządzania temperaturą, wodą w wannie, zawartością lodówki, światłem i dźwiękiem.

- Przykładem społecznego zaangażowania hakerów może być choćby Hacerspace w Tokio, który odegrał dość istotną rolę w trakcie tej ostatniej katastrofy atomowej, gdzie właśnie w hackerspace były konstruowane prowizoryczne liczniki Geigera, umożliwiając okolicznym mieszkańcom badanie np. żywności, czy jest zdatna do spożycia - dodaje Rafał Malujda z Fundacji Aegis.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: szczecin.hackerspace.org.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930