Rotbrow największym zagrożeniem dla komputerów w Polsce

26-05-2014, 18:20

Trojany z rodzin Rotbrow, Wystot i Obfuscator to największe zagrożenia dla użytkowników komputerów w Polsce - wynika z najnowszej edycji raportu firmy Microsoft na temat bezpieczeństwa danych „Security Intelligence Report”. Autorzy opracowania podkreślają, że skuteczność zabezpieczeń co prawda wzrosła, jednak cyberprzestępcy nie ustają w próbach nowych ataków.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na podstawie danych opublikowanych w 16 edycji raportu w Polsce, w czwartym kwartale 2013 r., największe zagrożenie dla komputerów stanowiły: 

  • Rotbrow – rodzina trojanów, która wystąpiła w 12,75% spośród zaraportowanych komputerów. Na świecie w drugiej połowie 2013 r. Rotbrow występował w 59 na każde 1000 systemów, które posiadają wsparcie w postaci oprogramowania anti-malware firmy Microsoft. W czwartym kwartale 2013 r. rodzina ta była największym zagrożeniem zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw.
  • Wysotot – rodzina trojanów, która wystąpiła w 5,15% spośród zaraportowanych komputerów.
  • Obfuscator – rodzina trojanów, która wystąpiła w 2,85% spośród zaraportowanych komputerów.

Firma Microsoft, która stoi za raportem, podaje, że trojany - wykorzystywane zazwyczaj do szpiegostwa - są najczęściej dołączanymi przez cyberprzestępców dodatkami do nielegalnych kopii oprogramowania. Warto przy tym dodać, że złośliwe oprogramowanie dołączane jest także do legalnych programów i plików z muzyką (mechanizm tzw. deceptive downloads), co zostało uznane za największe niebezpieczeństwo w 95% ze 110 krajów badanych przez Microsoft. 

W najnowszym edycji raportu można również przeczytać, że:

  • w ostatnim kwartale 2013 r. liczba komputerów, w których trzeba było zlikwidować skutki ataku, wzrosła ponad 3-krotnie,
  • z 10 najgroźniejszych rodzin szkodliwego oprogramowania 3 z nich – Rotbrow, Brantall i Sefnit – współpracują,
  • największym zagrożeniem typu ransomware jest Reveton, którego aktywność wzrosła o 45% między pierwszą a drugą połową 2013 r.

Microsoft podaje przy okazji publikacji raportu, że liczba poważnych luk (czyli takich, które umożliwiają zdalny dostęp do kodu) w produktach tej firmy zmniejszyła się o 70%. Jednakże zdaniem producenta zwiększanie bezpieczeństwa programów rodzi nie tylko pozytywne efekty, albowiem w takiej sytuacji cyberprzestępcy szukają innych dróg, by wykorzystać dane użytkowników.

Kompletny raport bezpieczeństwa firmy Microsoft „Security Intelligence Report” możecie znaleźć na stronie www.microsoft.com/sir


Źródło: Microsoft


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag trojanytag raportytag piractwotag Microsofttag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.