RIM też chce patentów Nortela

18-04-2011, 07:23

Wygląda na to, że licytacja patentów Nortela będzie niezwykle zacięta. Do gry wchodzą bowiem najwięksi gracze. Wciąż jednak nie złożono oficjalnej kontroferty na propozycję Google'a, który oferuje 900 mln dolarów.

Będąca w stanie upadłości firma Nortel ogłosiła na początku kwietnia zamiar sprzedania sześciu tysięcy patentów, których jest posiadaczem. Dotyczą one technologii przewodowych, bezprzewodowych i cyfrowych. Są one tak różnorodne, że spotkać je można praktycznie w każdym produkcie telekomunikacyjnym, jaki dostępny jest obecnie na rynku. Nic dziwnego więc, że jest to łakomy kąsek.

Na tyle łakomy, że swoje zainteresowanie przejęciem kontroli nad patentami ogłosiła firma Google. Jest gotowa wyłożyć na nie 900 milionów dolarów. Przyjęto to za wstęp do dalszej licytacji. Google wierzy, że wygrana zniechęci inne firmy do składania dalszych pozwów, a także pomoże jej samej w tworzeniu kolejnych innowacji w najnowszych projektach, czyli Androidzie i przeglądarce Chrome.

>> Czytaj więcej: Google: Patenty za miliony nie przestraszą Microsoftu

Sonda
Czy przejęcie patentów Nortela przez Google'a może stanowić zagrożenie dla producentów komóre
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Jednak nie tylko amerykańska firma ma apetyt na patenty Nortela. W wyścigu startować ma także kanadyjski Research In Motion - tak twierdzi Bloomberg, powołując się na dwa niezależne źródła pragnące zachować anonimowość. RIM miałby wejść w skład większego konsorcjum złożonego z innych firm technologicznych, także producentów smartfonów.

Wystawienie konkurencyjnej wobec Google'a oferty miałoby chronić interesy firm przez wzrostem znaczenia potentata wyszukiwarkowego na rynku telekomunikacyjnych. Patenty Nortela są dzisiaj szeroko wykorzystywane w smartfonach wielu producentów, Google mógłby chcieć wykorzystać ten fakt do ochrony Androida i urządzeń na nim pracujących.

Licytacja patentów Nortela odbędzie się 20 czerwca. Już teraz najniższa oferta, jaką można złożyć, musi opiewać na przynajmniej 929 mln dolarów, każda kolejna musi być o 5 mln dolarów wyższa. Firma potrzebuje łącznie 5,8 mld dolarów, by pokryć straty, jakie zanotowała przed ogłoszeniem bankructwa. Do tej pory udało jej się zebrać ze sprzedaży części majątku 3 mld dolarów. Patenty mogą znacząco powiększyć te kwotę.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag Research In Motiontag patentytag Norteltag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930