Rejestrujemy 3 tys. nazw w domenie .pl dziennie

15-05-2012, 11:57

Liczba nowych nazw w domenie .pl rośnie w rekordowym tempie - wynika z raportu opublikowanego przez NASK. W I kwartale 2012 r. zarejestrowano ponad 300 tys. nowych nazw, co stanowi najlepszy wynik w historii.

Rejestracja domeny.pl
fot. NASK - Rejestracja domeny.pl
W I kwartale 2012 r. pojawiło się 309 673 nowych nazw w domenie .pl. Początek roku okazał się najlepszym okresem pod względem nowych rejestracji w historii. W efekcie - pod koniec marca - cały rejestr liczył 2 345 015 nazw. Największy przyrost rejestracji nowych nazw domeny .pl odnotowano właśnie w ostatnim miesiącu tego kwartału.

Polska domena zajmuje 5. miejsce w rankingu największych rejestrów w Unii Europejskiej. W I kwartale 2012 r. wyprzedzała ona domenę francuską, w której jest 2 287 541 nazw, tracąc nieznacznie do rejestru włoskiego (2 373 426 nazw). W rankingu po raz kolejny najlepiej wypadła domena niemiecka, w której jest zarejestrowanych ponad 15 mln nazw.

Czytaj też: Agora będzie sterować Polską dzięki serwisom NASK

Najpopularniejsi rejestratorzy domen .pl
fot. NASK - Najpopularniejsi rejestratorzy domen .pl
W Polsce rejestr nazw internetowych w domenie .pl prowadzi instytut badawczy NASK. W ogromnej większości rejestracja odbywa się za pośrednictwem Partnerów NASK, których jest obecnie 184. Na koniec I kwartału 2012 r. listę największych rejestratorów domeny .pl tworzą: Home.pl Sp. z o.o., NetArt Spółka Akcyjna S.K.A. oraz AZ.pl Sp. z o.o.

- Niezmiennie, od kilku lat, można zaobserwować wzrost liczby nowych rejestracji nazw domeny .pl. W pierwszym kwartale 2012 roku wzrost ten osiągnął poziom najwyższy, przekraczając po raz pierwszy 300 tysięcy. Biorąc pod uwagę ten wynik, można oczekiwać dobrych rezultatów w zakresie liczby utrzymywanych nazw domeny .pl w całym roku 2012 - mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK.

W pierwszym kwartale 2012 r. NASK kontynuował prace nad wdrożeniem protokołu DNSSEC - rozwiązania, które ma utrudnić przestępcom podszywanie się pod strony internetowe przedsiębiorców czy instytucji. Już w czerwcu NASK rozpocznie przyjmowanie od abonentów nazw domeny .pl skrótów z kluczy kryptograficznych, co w istotny sposób ma zwiększyć bezpieczeństwo krajowej domeny.

Pełna wersja raportu jest dostępna do pobrania na stronie: www.dns.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy